עץבעיר בקצרה

עץבעיר הוא מרכז ידע חי לאקולוגיה עירונית ולחוסן אקלימי.

כגוף עצמאי שחי ומדגים את כל אשר הוא מלמד, עץבעיר משלב הלכה למעשה סביבה, בריאות וקהילה.

תמי צרי יצאה למסע גילוי בעקבות הדברים הקטנים שמיטיבים עם הבריאות ועם הסביבה לפני שלושה עשורים והקימה את עץבעיר בשנת 2006 כדי לחלוק את הידע. ד”ר אלון אלירן צועד גם הוא כשלושה עשורים בדרכי התזונה המיטיבה, הטבע העירוני, הגינון האקולוגי, הליקוט, האקטיביזם והמחקר והצטרף אל תמי בעשייה ובהפצת הבשורה.

בימים אלה אנחנו אורזים מחדש את כל הידע ותוצרי העשייה שהצטברו לאורך שנות פעילותנו ומגישים אותם בערוצים חדשים, מקוונים, לצד הערוצים הישנים והאהובים. תוכלו למצוא את כל ערוצי הידע והנתינה ההדדית ממש כאן, באתר המתחדש של עץבעיר.

מתי ואיך אפשר לבוא לביקור או להשתלב?

הדירה האקולוגית היא מרחב מגורים והדגמה לחיים אקולוגיים בעיר. אפשר לבוא לסיורים קצרים בתיאום מראש, במחיר של 25 ש״ח לאדם.

אפשר להשתלב בעשייה, לעבוד וללמוד, בימי התנדבות בתיאום אישי, או להצטרף לאירוע קבוע כמו ״יום חומץ״, ״יום בוקאשי״, ״יום תפירה״, מעגלי ירח, מפגשים קהילתיים עונתיים. על כל ההזדמנויות הללו אנחנו שולחות הודעות בקבוצת הוואטסאפ של העץ וגם מעדכנות בעלונים השבועיים שלנו ובעמוד פייסבוק שלנו.

החנות הקטנה והמשוגעת שלנו פועלת! אפשר לבוא בתיאום מראש כדי לקנות חומץ, סבון או בוקאשי ועוד ועוד. כדאי לבקר ב<shop>חנות האינטרנטית</shop>; היא נבנית לה לאט לאט. אפשר גם להצטרף לתקופה ארוכה של חיים ולמידה, להיחשף לפרקטיקות אקולוגיות, לפגוש עוד שותפות ושותפים לדרך, לנוח ולהבריא, במסגרת הריטריטים התקופתיים שלנו או בתיאום ריטריט אישי.

~~~~

לתיאום יום התנדבות או ריטריט אישי דברו עם עינת:
tree@citytree.net
03-5254196

;
leaf
leaf

אנו מזמינים אותך להיות פטרונית או פטרון של עץבעיר!

אין לעץבעיר קיום ללא הקהילה שסביבו – החקלאים שמהם אנחנו קונים את האוכל שלנו, המורות והמורים שאנחנו לומדות מהן לאורך השנים, המבקרות בעץ וכל מי שבאה ללמוד, לחיות ולעבוד איתנו. העשייה שלנו מבוססת במהותה על השתתפות פעילה של החברים והחברות השותפות לדרך ועל מערכות יחסים מורכבות. זמן וכסף שמגיעים מחברות וחברים הם נדבך הכרחי לקיומו של עץבעיר.

אנחנו מאמינות שהמידע שאנו מפיצות ייחודי, מציל חיים וחיוני יותר מתמיד, ולא כל אחד ואחת שזקוקים לו יכולים לשלם עבורו. אנחנו כאן כדי להמשיך ליצור, ללמוד, לחקור, ללמד ולהפיץ את הידע שלנו בערוצי מידע נגישים לכל דורש. ביצירת ערוצים אלה מצטרפים אלינו תלמידות ותלמידים לריטריטים של מגורים ועבודה, תוך שהם מבריאים ולומדים איך לבנות בריאות וחוסן בעולם שנמצא בסכנה.

כל תרומה כספית תומכת הן ביצירת ערוצי המידע, הן במי שאינם יכולים לשלם עבור הידע והן במתלמדים המתגוררים בעץבעיר.

עזרו לנו להגיע לעוד א'נשים, לשנות עוד משקי-בית, להזיז עוד ברגים בראשים. אנחנו קוראות לכן ולכם להיכנס למעגל הפטרונים והפטרוניות של עץבעיר.

מלבד הסיפוק שבפטרונות תקבלו גם מתנות ומידע רדיקלי

הפטרונים והפטרוניות שלנו מקבלות מתנות מיוחדות, מפגשי קהילה מקוונים והצצות ראשונות לשלבי הפיתוח של פרויקטים חדשים. גולת-הכותרת הם הפרויקטים הניסיוניים ששעתם לחשיפה רחבה עדיין לא הגיעה, אם משום שהניסיון נדמה רדיקלי מדי לעת-עתה, ואם משום שאנחנו עדיין בשלבי הפיתוח הראשוניים ואיננו בטוחים לגבי התוצאה. ממניפסט חדש ועד מערכת מהפכנית לטיפול בפסולת אנושית באמצע העיר - עם הפטרונים והפטרוניות שלנו נוח לנו לשתף בתהליך, ומהן נרצה לקבל משוב.

הביעו את האמון שלכן במתן תרומה חודשית לעץבעיר והיכנסו למעגל ”יודעי-הדבר” שלנו!

הצטרפו לדף של עץבעיר בפטראון!

הסיפור של העץ - קצת יותר באריכות

ב-2006 הקימה תמי צרי, אמנית שבאחת מההרפתקאות שלה הייתה גם אשת עסקים בניו יורק, את אתר האינטרנט ״עץבעיר״ במטרה להפיץ מידע ששינה את חייה – מידע על תזונה בריאה, על שחרור מתאגידים, על גינון וקומפוסט, על כבוד ליסודות ולחיים.

ממרחב בלוגרי וירטואלי, התגלגל עץבעיר עם הזמן להיות מרחב ממשי למפגש ולתרגול מעשי של אורחות-חיים הכוללים עבודת אדמה ומשק-בית אקולוגי במרחב העירוני. חברות עץבעיר התחילו לקרוא לו ״העץ״. כשתמי הגיעה לכיכר ביאליק ב-2008 העץ כבר היה בשל לייסודו של ״הסלון האקולוגי״, יחד עם אלון אלירן, היום דוקטור במדעי הסביבה, ואז כמו היום לקט עירוני, גנן ומשורר אקולוגי.

מאז עבר העץ דירה עוד פעמיים, בכיכר ביאליק. לדירה הנוכחית, מספר 7 ברחוב ביאליק 25, נכנסו ב-2013 שבעה ״נדירים ונדירות״ וייסדו את החיים בעץבעיר מחדש כחיים שיתופיים. מאז, נושא הקהילתיות הצטרף לנושאי המחקר והעיסוק של העץ, ומעגל גדל והולך של דיירות, נוודים ותלמידים באים והולכים וחוזרים ומהדהדים את המסר: אנושות יפה יותר בעולם יפה יותר אפשרית ואף נגישה. ניתן להשוות את ההתנהלות היומיומית של עץבעיר לקומונה, בית-ספר או מנזר – אנחנו אוהבות לקרוא לו ״מנדר״.

בנוסף ליצירה בבית ובגינה, תמי צרי מופיעה מדי פעם בזירת האמנות והתקשורת. ב-2012 ביריד ״צבע טרי״ הקימה יחד עם תמי אביחיל וקבוצה מסורה של שותפים ושותפות מיצג אמנותי בשם ״אפס, בית״ שבישר את ״סוף העולם כפי שאנחנו מכירות אותו״. ב-2017 הקימה, שוב עם קבוצה מסורה של שותפות ושותפים, את ״אפס, בית, אדמה״, על הגג של מוסללה בבניין כלל בירושלים. הפעם הציעה טיפול מהפכני במוכחש ביותר – הזבל האנושי – באמצעות מכלי אדמה ייחודיים שפיתחה יחד עם אמנית האדמה, דפנה יילון.

החשיפה לחומרתו של משבר האקלים הגיעה ב-2018 וזעזעה את יושבי העץ. בתגובה תמי ואלון הגבירו את הפעילות הציבורית שלהם והצטרפו למרד בהכחדה. כתוצאה מכך נכנס העץ למשבר כלכלי חמור במיוחד. כך נולד קמפיין ״תיבת הלא נוח״, ובו התגייסו עשרות א'נשים והוציאו את העץ מהחוב. המשבר הבא הגיע עם נגיף קורונה... מתוך המשבר הזה נולדה הסדרה ״השיבה הביתה״ – וכך הגענו עד הלום : )

מעצם מהותו, העץ חותר תחת המבנים הכלכליים והחברתיים הקיימים ורואה בחתירה זו הכרח קיומי. אנחנו מסרבות להכפיף את תחומי הפעילות, ההתמחות המקצועית ואופן ההתנהלות שלנו לחוקי השוק הרגילים, ומשתמשות ב״כלי האדון״ במודעות ובזהירות. זו הסיבה המרכזית לכך שהעץ נתקל שוב ושוב בקשיים כלכליים שמאיימים על קיומו. בעבודתנו אנחנו תורמים להרחבת מעגלי המודעות והביקורת על השיטה הקפיטליסטית ולביסוס החלופות.

החזון שלנו לעולם

אנו רואות לנגד עינינו עולם שבו גופנו, ביתנו וכדור-הארץ כולו שבים ומקבלים מהא'נשים יחס של כבוד ויראה, ככלים מקודשים לסביבות מחיה חיוניות שהחיים משגשגים בהן במלואם. אנו מאחלות ומאחלים שבני-האדם ימצאו מחדש את מקומם בעולם, כשחוקי הטבע משמשים להם כמדריך.

אנו רואות תרבות אנושית מחוברת ליסודות החיים: מוקירה את האדמה, מכבדת את המים, חוגגת את האש ומעריכה את האוויר. בזמנים אלה של חוסר-ביטחון ואובדן-אמון, אנו מקווים לימים שבהם תחושת הביטחון תנבע לא ממערכת של כסף אלא משפע של אהבה, חיבור ובריאות. אנו רואות בעיני-רוחנו את הבתים מתמלאים מחדש בחיים ואותנו, הא'נשים, חוזרים הביתה – אל החיבור הבלתי-אמצעי לכל מה שמזין אותנו – לטבע, למזון בריא ומיטיב, לקהילה, לכל מה שחי סביבנו ובתוכנו. השיבה הביתה היא שיבה לאכפתיות, לטיפוח הסביבה שלנו ולהרמוניה עם הפלנטה. הבה ונחזור לתפקידנו כשומרי החיים עלי אדמות.

הבה ונשוב הביתה!

את התפישה שלנו למושג ה״בית״ פירטנו ב<manifest>מניפסט הבית</manifest>.

יש לנו חזון מפורט לעיר תל־אביב, שאפשר להתאימו לכל מקום. בחזוננו העיר כולה היא עיר-יער. ערים בכל העולם לובשות ירוק ותושביהן הופכים אותן למרחבים שופעי חיים ויצרניים. לפירוט אנא קראו את <kikar>כיכר ביאליק לחוסן עירוני, במסגרת פרויקט ארצי עיר-יער</kikar>, את <urban>חקלאות עירונית – מדיבורים למעשים</urban> ואת ״מניפסט הגן״ (בעבודה).

העצים הם עמוד-התווך בעיר-יער. אם נקדש את העצים, ייקל עלינו להצמיח מסביבם את כל שאר חלקי החזון. מתוך הכרה זו כתבנו את <trees>אמנת העצים הקדושים</trees>.