לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

קבלו עצה: אצה!

"זה כמו נוטלה, רק צמחי" הכרזתי, מלקקת את השפתיים בציפייה לעוד ממרח ספירולינה-כרישה.

הספירולינה מגיעה לעץ מחוות הפרמקלצ'ר אדמאמא בדרום, והולכת נהדר בממרחים עם כרישה/אבוקדו, כך גילתה תמי. טוב, אולי "גילתה" זו מילה קצת עדינה; היא הייתה בהיסטריה כשגילתה, לפני כמה שנים, שבחור בשם בוריס מנסה לגדל ספירולינה על גג ביתו בגבעתיים. אחרי כמה שנים של ציפייה לספירולינה, בוריס עבר לאדמאמא וניסיונות הגידול צלחו. מאז היא זורמת אלינו דרך קבע.

"אבל איך הספירולינה הגיעה לבוריס?" אתם תוהים.

ובכן, הוא הביא אותה מבנק לזנים של אצות מאוניברסיטת יוטקס בטקסס. הוא הגיע להפסקה האחרונה, ובעודו נוגס ובודק מה יצא מהספירולינה שגידלו בחווה, נאות לספר לי כמה פרטי מידע על האצה הזו.

כל הדבש הזה

לא יודעת מה אתכם אבל אצלי הדבש מככב כל השנה, לא רק בתקופת החגים.

אני זוכרת שכשהייתי באה לבקר אצל סבתא היא היתה מכריחה אותי לאכול כף דבש וכל כך שנאתי את זה. לקח לי כמה שנים להשתחרר מהטראומה וללמוד לאהוב את הזהב הזה.

כיום כשבא לי משהו ממש מתוק אני ניגשת לצנצנת הדבש וחומדת לי כפית של דבש שממלאה את כל הפה והגרון במתיקות צורבת.

הדבש מככב אצלי גם בתחום הריפוי.

מעטים האנשים המודעים לתכונותיו המחטאות של הדבש. הדבש הוא חומר אנטיספטי נפלא ואני מוסיפה אותו לתערובת ריפוי חתכים עמוקים כמו חתך חיץ הנקבים לאחר הלידה או ניתוח לב פתוח. מהירות הריפוי היא פשוט מדהימה!

כמה מפליא הוא הטבע :-)

מאחלת לכולנו שנה של מתיקות.

- גליה קרפול

חמניות

את הזרעים אשר אספנו ושמרנו, במקום מוצל ויבש- שקית נייר במגרה, מיבול סוף הקיץ שעבר זרענו מחדש לאורך חודש מרץ וכעת החמניות פורחות ומחייכות אלינו בגאווה נהדרת.

כיוון שדאגנו לסבב זריעה ישנן חמניות בכל מיני שלבים ואף כאלו שמיהרו וסיימו כבר את פריחתן וכעת מתייבשות לאיטן, נוטות מטה עם כח המשיכה כמתביישות באובדן ימי הזהר, תוך הפיכת תפרחתן ל 200 גרם גרעינים שחורים.

נמלים, שממיות וחיות אחרות (שלא תמיד רצויות)

בערב יום השרב שנפל עלינו ככה פתאום גיליתי שכל הנמלים, הזבובונים והשממיות בארץ החליטו לבוא לבקר אצלי במקלחת.

מסביב למנורה רחשו זבובונים, על הקירות צעדו להן נמלים בשורה, שממית שמנה ארבה להן על הרצפה וחגב אחד רעב גם.

ברגע הראשון נבהלתי מהאורחים הלא מוזמנים ואז נזכרתי בשמן המנטה.

זהו שמן אתרי זול ושימושי (מיגרנות, כאבי ראש, לעייפות - מתכונים בהמשך) ורוב החרקים ממש לא מחבבים אותו.

הכנתי מיד תרסיס מבריח נמלים וחרקים וזהו המתכון הפשוט והקל:

ביעור חמץ

כשהייתי ילדה חגים היו בשבילי שירים, תחפושות, הפתעות ומפגש מרגש של משחקי תופסת ואחת שתיים שלוש דג מלוח עם בני הדודים שלי. בגיל ההתבגרות החגים הפכו להיות עבורי נטל משפחתי מעצבן ומיותר כשהאור היחידי היו החופש והבילויים. כשטיילתי בחו"ל החגים היו עבורי געגוע ענק לבית ולמשפחה.

בשנים האחרונות החגים קיבלו רובד נוסף של התייחסות.

חג הפסח הוא חג של טיהור ונקיון. זוהי הזדמנות להתבונן בכל פיסות החמץ האנרגטיות שמתחבאות להן בפינות המוח והגוף שלנו, משחקות אתנו מחבואים.

אשה מאוד חכמה אמרה לי פעם...

פריחת התפוז, יום השיוויון ומתכון להכנת שמן

היום יום מיוחד- יום השיוויון בין הקיץ והחורף. יום בו הין והיאנג מאוזנים. לפי אמונות מסוימות זהו יום תחילת האביב.

אז מה יותר הגיוני מלהכין היום שמן פריחת הדרים?

ברחבה האחורית של מרכז סוזן דלאל יש המון עצי פרי הדר. בבקרים אני, דינגו וכוס הקפה האדומה שלי מתיישבים על ספסל מתחת לעצים והרחרוח מתחיל. דינגו מרחרח דרישות שלום מכלבים ואני מרחרחת את הריח המשכר של פריחת ההדרים...

שווווווושנה שושנה שושנה

לסבתי קראו שושנה. סבתא שושנה גידלה שושנים. מתחת לביתה היו שיחי שושנים כל כך גבוהים, או לפחות כך נראו לי כשהייתי ילדה. והריח, איזה ריח אלוהי.

סבתי נהגה להכין מי שושנים מעלי הכותרת. איני יודעת למה שימשו אותה המים אבל לא אשכח את ההתרגשות שמילאה אותי כשהייתי מריחה אותם ומתבוננת בהדרת כבוד בעלי הכותרת צפים להם על המים.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196