לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

מלפפון בחלון מאת אלון

לא צפוי שמלפפון
יהא תלוי לו בחלון
סביר יותר שישתקף
לו מבחוץ מהגינה
או מצלחת לבנה
שהחלון בה משתקף
או מתוך הפה
בדרך לגרון
מתחת לעין
הצופה אל החלון

ובכן אני חושב
שאם רק מתחתיו אשב
ואם מספיק זמן אֲחכה
ייפול אליי ישר אל תוך הפה

אלון

הוצב בגינה מיכל שלשולי אדמה אדומים

גם ללא גינה ניתן למחזר שאריות מזון דיי מהר ולייצר דשן איכותי ומרוכז אני מלמד כיצד לשדרג כל תיבה קופסה או מיכל בכדי שישמש חוות תולעים למיחזור להרשמה oded.meshulam@gmail.com עלות 70 שח, בתל אביב. מידע נוסף בסדנאות אקולוגיות בעיר. ושם בהקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות. לאחרונה ייצרתי שני מיכלים גדולים ליצור קומפוסט בעזרת שלשולי קרקע אדומים. אחד מהם כבר בשימוש אמיתי בגינה. שווה לבוא ולהתעניין. המיכל נחשב גדול יחסית. קיים מיכל נוסף כרגע בתוך המרכז. תמי מנהלת מיכל נוסף גם בחדר באמבטיה מאחורי הדלת. כמעט לא שמים לב

עודד

וכבר דברים צומחים - ומקלות תופים ואריה

הונבטו ונשתלו, עגבניות, שמיר, מנגולד, מלפפונים, ריחנים (בזיל). נזרעו באדמה דלעות . נשתלו אזוב, טגטס, לואיזה, מליסה, לענה שיחנית (שיבא) וכמה בשרניים.

בזמן פעילות בגינה מצאה תמר מקלות תיפוף. הזויי ללא ספק !!. התברר שהם מהאיכותיים. לפני כמה שבועות נמצא אריה. כלומר פסל של אריה. אל דאג לא מסתובבים טורפי על בתל אביב בגלל הפעילות האקולוגית של עץ בעיר.

הערוגה שטופת השמש הפונה דרומה מתחילה ממש להראות מרשימה. ומתחילה להוות כרטיס כניסה נחמד לבאי הגינה.

עודד

דישון בשיחרור איטי. קמות הערוגות הראשונות המוגבהות לירקות

היום עיצבתי ערוגות מוגבהות בחזית הדרומית של הבית. הערוגות ישמשו לגידול ירקות וייהנו משעות שמש רבות בשל המיקום לדרום. זורחת במזרח ושוקעת במערב, נטיית השמש הינה תמיד לדרום. היא אינה עוברת ממש מעל ראשנו. בחורף נטייתה גדולה יותר ולכן רמת החימום נמוכה יותר. זהו חלק מהסיפור שעומד מאחורי עונות השנה.

שני דברים
שני דברים כיסיתי שם. לקחתי אדמת חול שנערמה לאורך השנים במבני השבילים בגינה הפנימית (וגיליתי אותם עוד) וכיסיתי ענפים ועלים במיקום הערוגה העתידית. כך הגבהתי את הערוגות לנוחות המגדלים החרוצים. אך הדבר השני שכיסיתי היה כוסות נייר מלאות אדמה שאותן הנחתי מסודרות על האדמה. זה מן ניסוי שאני עושה ומוצא דרך יצירתית לשימוש חוזר בכוסות הממולאות. במקור שימשו את קמפיין ח"ח של עץ בעיר מלפני כמה חודשים בו נאספו כוסות מבתי קפה וברים של קפה. בן הונבטו חמניות ופתק עם כתובת האתר צורף. מאז סוף הקמפיין חיכו הכוסות בגינה לגאולה.

לפני שכיסיתי באדמת החול פיזרתי קומפוסט מוכן ושחור. שורשי הירקות שישתלו יגיעו לחומר האורגני מתחת לשכבה העליונה ויהנו מפירות הפירוק.

ניתן גם להצניע גזעים בערוגות גדולות. העץ יתפרק מתחת לאדמה אט אט ויספק מזון לאורך זמן. דישון בשיחרור איטי

נסו

עודד

הגינה בביאליק 23

הגינה עוברת דברים. כשתמי חתמה על החוזה, הייתה הגינה כמו כמה וכמה גינות אחרות בעיר, פראית. אני אוהב את הפראיות של הגינות, זה יפה. אפשר למצוא ענפים מחוררים בשלל צבעי עובש ופטריות, טחבים, פרורים של עלים ואיזה איזון שמצא את עצמו. כמו לגונה שקטה וחלקה. אז אנו נכנסנו וכמו בחלקת שלג התחלנו צועדים ומסמנים היכן היינו. אנו גם חלק מהאיזון וניצור סימביוזה חדשה. כמו חרק, שהחליט לחורר את העץ ולמוסס אותו, לאסוף זרעים ולטחוב אותם במחבוא ואז לשכוח אותם ואז בחורף הבא פתאום ינבטו באופן יצירתי נבטים מגזע עץ, גם אנו נחליט לרכז את שאריות המזון שלנו דווקא באיזו פינה. זרעים של העגבניות מהסלט ינבטו לנו מהערמה

להמשך...

בית=byte

ביאליק 23 ממוחשב, מרושת ומקוון.

בירוק, כמובן.

הרגשה של בית

ניצלנו הזדמנות אחרונה ופירקנו מתגי חשמל ישנים מהקירות הנשברים והולכים ברח' נורדאו וגם דלתות מעץ מלא ומדפים של ארון. אנשים זורקים דברים כאלה ועוד רבים וטובים, אמר השיפוצניק. "איפה תמצאי כזה? אולי בשוק הפשפשים, וזה יעלה לך כסף".
ברח' ביאליק יש כבר הרגשה של בית, והאורחים עולים לרגל. יש חדר עבודה עם מחשבים עובדים, הווילונות עוד יוחלפו, ואפשר ללגום ספל תה ולהרגיש ממש בכיכר. קסום!

לתמונות נוספות נא להקיש על הכותרת.

אלון

תהיה גינה!

הפעם הביא אתו יאיר הנגר את מוראד לעזרו, ויחד העתירו טיח על כל חלקת קיר או תקרה חסרה, לאחר שאתמול פגשו חלקים ניכרים של תקרת הסלון את הרצפה. יתרת הטיח נוצלה בסוף היום בכוחות אחרונים לתחילת יציקה של מדרגה בסלון. הדלת הפינתית שבסלון נפתחה לראשונה בחגיגיות.
אז יש כבר תוכניות למטבח - בכל זאת כיור מתחת לחלון, ורעיון מבריק של תמי: משטחים עם חריצים לייבוש כלים, שיטפטפו על מדפי הנבטה שמתחתם, ונקבע מיקום לחלקי הארון הישן והאהוב, ומראה הלבנים, שנחשפו מתחת לטיח, ינוצל באופן יצירתי, וזו הזדמנות לתמי להתחפש לבנאית ולהתחמם בעמל כפיים ובחדווה רבה.
וגם היום התברכנו באורחים: בעל הבית והשרברב, שהשתתפו בתכנון צנתור האמבטיה, הדייר היוצא ושני החתולים, שהוטל על תמי לשמור עליהם.
לקראת סיום התבשרנו, כי העירייה החליטה שלא לאשר חניה מאחורי הבית, כלומר, תהיה גינה! עודד, היכון לעבודה!

הקישו על הכותרת ותראו תמונות.

עץ מתגלגל בעיר

איזה בוקר פעלתני!
קצת אחרי 9, מצלמת הווידאו בהיכון, ומי נכנס, אם לא יאיר, הנגר האקולוגי?! ואתו עמית, נושא כליו הנלהב, איש פרמקלצ'ר בפני עצמו.
ואין ארון ולא שיש שיעמדו בפני כליהם וידיהם האמונות.
דפיקה פה, משיכה שם, וארונות המטבח על פורמייקתם התכלכלה והשיש נעמדו בזוויות לא מוכרות. ולא נחסך מאמץ לחלץ בשלמותה את סבוניית החרסינה. ומסביב, "עסקים כרגיל": קומפוסט, עשבים לחליטה ומים אפורים, בתוספת הרבה אבק...

11:30 ותמי ואני מתגלגלים אחר כבוד ואחר הכבודה הנ"ל שבטנדר שלפנינו מעץ לעץ לאורך רחובות תל אביב אל היעד המוכרז שברח' ביאליק 23. כך זכה העץ שבארונות להיזכר איך זה להיות עץ באוויר החוצות.
הגענו, ומתחילות ההתייעצויות וההתלבטויות - איך לעצב את המטבח והאמבטיה ואיך להתמודד עם הקירות המתפוררים, ויאיר שופע הומור, רעיונות ורצון טוב, אינו נרתע ממכשולים, ויעשה כמעט הכול כדי לעמוד בחזון "השתמש במה שיש", והארונות, גם אם לא בדיוק בצורתם הקודמת, יתגלגלו, כנראה, למשהו חדש-ישן - ואתנו שירלי שמצלמת - כל התמונות, שאתם רואים, הן פרי מצלמתה - וחנן החשמלאי המחשמל, ואיך לא - פותחים שולחן של מזון פרא משובח, שחולץ ברגע האחרון מן המקרר שברח' נורדאו.

וזוהי רק ההתחלה, ומחר יום חדש...

אלון

ביאליק 23 מחכה לעץ

היום באמצע פגישה עם יעל שהיא עדיין שכנתי, קפצתי החוצה אל הקור המקפיא, כדי לפגוש את מאיר שהיה בדרכו חזרה הביתה מן הצפון. בפינת איבן גבירול ובאזל נפגשנו למפגש חטוף של העברת צרור קטן.

צרור מפתחות כמובן. מה רבה ההתרגשות - יש לי מפתח לדירה בכיכר ביאליק ומחר אפתח את הדלת בעצמי ואפגש שם עם ממי ויאיר וחנן ועוד אורחים מתעניינים. נדון ונדבר בצעדים האקולוגיים שניקח בדירה בקרוב כדי להפוך אותה צעד צעד לדירת דגם לחיים אקולוגיים בעיר.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196