לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

שבע העצות לשומר/ת על הטבע בַחֲצרו/הּ

מאת אלכסנדר סעודה

1. כסח/י את העשב רק פעם בשנה - לאחר שהוא התייבש לחלוטין.

2. גזום/גִזמי את השיחים והעצים, רק אם זה ממש נחוץ וּבלתי נמנע.

3. השתדל/י לשתול את השיחים והעצים במקומות, שבהם לא יידרש גיזום או יידרש גיזום מועט ככל האפשר.

4. העדף/העדיפי עשבי בר על דשא שתול בֶחצר שלך: יפה יותר ובריא יותר.

5. הרחק/הרחיקי בעלי-חיים מהֶחצר, רק אם הדבר הכרחי, והשתדל/י לעשות זאת מבלי לפגוע בהם. במקרה הצורך ניתן להיעזר בַאֲנשים וַחֲבָרות, המַצּיעים שירות זה.

6. השתדל/י לכסות כמה שפחות שטח בבטון, אספלט או דשא מלאכותי.

7. זכור/זִכרי, כי כל פגיעה שלא לצורך בצמח תפגע גם בך בסופו של דבר. הימצאות צמחייה בריאה וַעֲשירה בֶחצר יכולה, לדוגמא, להוריד את זיהום האוויר בעְשְׂרות אחוזים!

שמור/שִמרי על הירק והוא ישמור עליך!

חשוב לדרוש גם מֵהרָשות המקומית לממש כללים אלה בשטחים הציבוריים.

תנו לעשב לצמוח ולפרחים לפרוח

מאת אלכסנדר סעודה

בני האדם כיסו שטחים עצומים בבטון ואספלט. כאשר התברר שקשה לחיות בעיר ללא ירק, החליטו שבכל זאת כדאי להקצות שטח מסוים לצמחים. וכך נקבע שבעיר צריכים להיות שטחים ירוקים שבהם גדלים עצים שיחים ועשבים-ואכן זה מה שקרה. ואז אמרו האנשים: האם נסבול שמסביב יהיו פרחים, פרפרים, דבורים, ציפורים, צמחים שיפחיתו את זיהום האוויר, ייצרו חמצן? לא נסבול זאת! לכסח, לכסח, לכסח!

את העשב צריך לקצור רק פעם אחת בשנה: בקיץ, כשהוא התייבש לחלוטין ולא יצמח עוד. בפועל, במקומות רבים מכסחים כל פעם כשהוא מעז לצמוח קצת. קשה אפילו לחשב את כל הנזק האקולוגי והבריאותי שזה מביא... יותר זיהום אוויר, פחות חמצן, יותר פחמן דו חמצני, פחות פרחים, פרפרים, ציפורים, פחות צל, פחות לחות, יותר חום. וכמובן בזבוז כסף.

כמובן שבשביל הצלת העשבים צריך עוד כמה דברים: הפסקת הריסוסים שמשמידים את הצמחים לגמרי ולא חלקית כמו בכיסוח, הקטנת הזיהום מכלי הרכב ועוד... אבל גם זה חלק חיוני ואליו הרבה פעמים לא שמים לב.

ראו אלבום תמונות עם הערות והסברים.

השאירו את השיחים בצורה הטבעית שלהם

מאת אלכסנדר סעודה

הנה אלבום תמונות, שמטרתו להראות, שהגיזום פוגע בצמחים והורג אותם. מלבד העובדה שזהו הרג ופגיעה ביצורים חיים ללא כל צורך, זה גם גורם לנזק אקולוגי ובריאותי עצום: תורם לזיהום האוויר ועוד. לחצו על התמונות שבקישורית כדי לראות את ההסבר לכל תמונה.

שמירה על השטחים הירוקים בעיר

מאת אלכסנדר סעודה

כיום מכסה השטח המיושב ע"י האדם חלק גדול מכלל שטח היבשה. בכל-זאת, הרבה משטח היישובים תופסים השטחים הירוקים, אשר כמסתבר, חיוניים לקיום בני האדם. בדרך כלל, כשמדברים על זה, חושבים רק על הגנה מפני כריתה ובנייה במקום. זה נכון וזה חלק מהמאבק, אבל העניין לא מסתכם רק בזה. יש בעיות גדולות מאוד לצמחייה בעיר שאנחנו יוצרים ולא תמיד מודעים להן.

לדוגמא,

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196