לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

"מנת הטבע", הדר יוסף, וגם חנות אופניים דהרי

הכותרת "בית-טבע" כשלעצמה עדיין אינה מבטיחה חוויה חיובית - מזון אורגני בַאֲווירה של סופרמרקט אינו מצדיק את המלה "טבע", אך בִ"מְנת הטבע" במרכז המסחרי שבִרחוב הדר יוסף בִשכונת הדר יוסף שבִצפון תל אביב ההרגשה נוחה ביותר.

בחנות הקטנה, המשפחתית והשכונתית...

ערן אורגני עם נשמה - מושב נטעים

זה למעלה משלוש שנים אני מזמין ירקות אורגניים מֵערן רוזן ממושב נטעים שעל-יד ראשון לציון. המושב מתאפיין בריכוז של כמה וכמה מגדלים אורגניים, שלהם גם חנויות. ערן רוזן עוסק במשלוחים בשיטת החקלאות הנתמכת ע"י הקהילה (CSA), כלומר, מנויים, המקבלים משלוח הביתה, ללא תיווך חנויות.

הִגּעתי אל ערן בעקבות המלצה של חברים מהגינה הקהילתית מעוז אביב.

יש שתי אפשרויות להזמנה: 1. ארגז מכל המבחר העונתי בִמחיר של 160 ש"ח כולל משלוח נכון ליום הכתיבה. 2. לפי בחירה בחנות האינטרנטית. במקרה זה אפשר להוסיף על התוצרת הטרייה גם תוצרת "יבשה" - קטניות, פירות מיובשים וכיוב'. המשלוח בחינם בִקנייה של 180 שקל וָמעלה.

אז מה גורם לי להיות לקוח נאמן של ערן?

חבשוש

פירות יבשים, תבלינים, קטניות, הפתעות. במילה אחת: חבשוש. רחוב החלוצים 18. תסתלו במפה, זה רחובון קטן מקביל לרחוב העליה ממערב, יוצא לו דרומה מדרך יפו. חבשוש הוא עסק משפחתי מקסים שנמצע על הגדה המערבית של רחוב החלוצים, דרומה ללוינסקי. אם הגעתם לגרובשטיין, אז פספסתם, תחזרו אחורה שתי חנויות.

השלט לא בולט, ולפעמים הם סוגרים כבר בשתיים. אבל מי שצריך, יודע איפה הם ומתי להגיע. האב אריה ושני בניו למשפחת חבשוש מנהלים במרץ חנות לכל הדברים ה"יבשים". את הכורכום הם טוחנים בעצמם, אז הוא תמיד טרי, ובכלל, קונים אצלם בכמויות סיטונאיות מסעדות ובשלנים גדולים אז הכל תמיד בתנועה, הכל טרי.

התור גם הוא ארוך לעיתים, וכאן נכנס האלמנט של ה-"Slowshop" כמו פעם, אי אפשר להתעצבן אצל חבשוש, כי האווירה כל כך טובה ונעימה ומשפחתית שפשוט כיף לעמוד אצלו בתור!

אין כמעט דברים אורגניים, אבל אפשר לסמוך על בני חבשוש שייתנו מידע מלא והוגן על כל מה שהם מוכרים. למשל המשמשים המדהימים מאודבקיסטן, או החמוצויות שבאמת אינן ממותקות שגם הן מגיעות מרחוק רחוק ומאוד יקרות.

אם חפצתם בשקדים ישראליים, הם מצויים עכשיו בשפע ומחירם רק 38 שקלים לקילו של שקדים, בלי הקליפה.

כל עונה עם ההפתעות שלה אצל חבשוש. אני תמיד חוזרת לשם.

- תמי

גרעיני חמניה

"יש לך במקרה בארון גרעיני חמניה? מכל הדיבור על חמניות באתר נהייה לי ארג' חמור אבל כל מה שיש לי זה גרעינים שחורים להנבטה"
"בדיוק הבאתי בשורשים, חצי קילו ארוז של מרשל"
"בכמה קנית?"
"15.90 ש"ח לחבילה"
"מה, זה נורא יקר"
"כן, אבל זה אורגני"
"בחבשוש זה כמעט חצי מחיר, 14 ש"ח לקילו שלם"
"ואיך הטעם?"
"צריך להשוות"
מספר ימים מאוחר יותר ורד עושה מבחן טעימות עיוור...
"זה האורגני?"
"יו איך ידעת?"
"אני מרגישה שיש פה חיים, רגע תני כפית מהשני"
"נו מה את אומרת?"
"הלא אורגאניים יותר מרוכזים בטעם שזה בעצם הופך אותם ליותר טעימים. זה הטעם המוכר הזה מהילדות. אבל יש תחושה שהם בילו קצת יותר זמן על המדף, הם כאילו פחות רעננים".
"נו אז מה השורה התחתונה?"
"אצלי הטריות מנצחת. אני הולכת על האורגני".

עדשים ירוקות

"בכמה את קונה עדשים?"
"תלוי איפה"
"אז איפה את קונה?"
"אז ככה. בניצה קניתי חבילה עדשים ירוקים אורגאניים שזה חצי קילו ועלה לי 9.20. אבל עכשיו קיבלתי את המחירון של הקואופרטיב האורגאני של שדה וארבורג ושם הם לוקחים על אותו המוצר רק שש שקל!"
"וואו, איזה חיסכון!"
"כן, אבל יודעת מה, שווה לברר כמה עולה בשוק"
"ממתי בשוק יש עדשים אורגאניים?"
"גם אם אין, מעניין אותי לדעת כמה אנחנו משלמות יותר בשביל עדשים שיש בהן פחות"
"פחות מה?"
"פחות ריסוס מותק"
"ומה עם הטעם?"
"את יודעת מה? אני הולכת לבדוק גם את הטעם"
"ואני אבדוק את ההנבטה"
"צריך לבדוק גם בסופר"

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196