לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

ושוב בחזרה לטחינה, והפעם עוד יותר בזול!

ככה זה כשהולכים צעד אחרי צעד. בסוף מגיעים למקור. גילינו שהמקור של הטחינה הזו מהשומשום המונבט נמצא בקריית מלאכי, במפעל הטחינה "טחינה זהב". אז פתחנו קו קריית מלאכי-ת"א, שבו עוברים דליי טחינה על בסיס שבועי. הדליים מגיעים לסלון האקולוגי, וגם צנצנות משומשות. אנו מנקים את הצנצנות ומחטאים אותן (במים רותחים) וממלאים בטחינה זהובה.

אז צנצנת של 720 גר' עולה עכשיו 23 שקלים בלבד! ואם תביאו צנצנות ותמלאו אותן בעצמכם תקבלו שקל הנחה.

תמרים ללא תוספת סוכר

כותרת הזויה משהו - ללא תוספת סוכר? והרי הם באים עמוסים בסוכר, מתוקים מתוקים באופן טבעי! ובכן, יש מי שחושב שלא מספיק...

היום אחת המתנדבות בעץ הציעה קינוח - היא שלפה מהתיק קופסת תמרים קטנה. הסתכלתי עליהם, הם הסתכלו עלי מבויישים. משהו לא נראה לי, אבל חשבתי לעצמי:
"אולי כבר תפסיקי להיות כזאת פריקית? אז מה אם זה לא אורגני, פעם בכמה זמן את יכולה לאכול תמר לא אורגני, לא ייקרה לך כלום!"
עצמי ענה: "בסדר" ולקחתי תמר.
משהו לא נראה לי. אז אמרתי לעצמי: "וואו בחיי שנהיית פריקית לגמריי, את כל כך מאמינה בשטויות של עצמך שאם משהו מגיע בלי התווית האורגנית את כבר מדמיינת שהוא לא טעים לך! תאכלי, תאכלי, מה כבר יכול להיות רע בתמר?"
עצמי ענה לי: "לא יודעת, יש לזה טעם כל כך מוזר, מתוק אבל אחר, מתוק אבל יותר מדי. אני לא לוקחת עוד אחד. בקושי בולעת גם את זה"
אמרתי לעצמי:"יא משוגעת, מקרה אבוד את, בחיי".

הערב הגיע והצעתי לאלון תמר. אמרתי לו, תראה זה לא אורגני, תגיד לי איך הטעם בעיניך. אלון טעם ופניו החמיצו קלות. אמרתי לעצמי: "תראי, את כבר מסתובבת עם משוגעים כמוך". אבל אלון עשה מה שאנשים שקוראים עושים, והעיף מבט במכסה הקופסה. אתם לא מאמינים! חוץ מ-"תמרים ונהנים" ו-"תמר מובחר" ו-"כשר", כתוב שם באותיות של קידוש הלבנה: "מכיל: תמרים, גלוקוזה". נפלתי מהכיסא. אני משוגעת??? הם משוגעים! מי מוסיף סוכר לתמרים? איזה סיבה יש להם? יש להם חבר במפעל הגלוקוזה? מישהו שפך להם משאית של גלוקוזה במפעל ולא היה להם מה לעשות איתה? הם באמת חושבים שהתמרים לא מתוקים מספיק? אולי הם עושים משהו אחר לתמרים שהגלוקוזה באה לכסות? אני יכולה להמשיך ולפתח כאן תאוריות קונספירציה. תמרים אורגניים עולים הרבה יותר מ"תמרים ונהנים" אבל יש גם את התמרים מזן "חידראווי" שחבשוש מוכר. הם גם זולים, גם ללא תוספת סוכר, ואומרים עליהם שהם הזן היחידי שבאמת מייבשים אותו בשמש (לא בדקתי עד הסוף, כרגע זה סוג של סיפור).

התמרים האורגניים של שדה אליהו יכולים לעלות 19.90 לחצי קילו. אנחנו מוכים קילו תמרים אורגניים ב-25 שקלים. שווה לא? ואין בהם גלוקוזה! : )

תמי

בחזרה לטחינה - והפעם עוד יותר בזול

האקו-יוגה היה תירוץ נהדר לחשוב שאני צריכה המון המון טחינה. אז התקשרתי לירון וביקשתי שני דליים. אחרי ששמעתי שדלי אחד שוקל 17 קילו ועולה 480 שח, נרגעתי והחלטתי להסתפק באחד. הדלי הגיע אלי באדיבותם של זוג הורים חביבים שעשו את הדרך מחיפה לתל אביב ממילא. בכל מקום בו הדלי עצר בדרכו אלי הוא הוריד קילו ממישקלו, מזל שלא היו יותר מדי תחנות...

בקיצור, עכשיו יש לי שפע טחינה ולא אף צנצנת נוספת מיותרת ועכשיו היא עולה לי 28 שח לקילו - הכי זול שיכול להיות. הדלי ישמש אותי יפה בגינה או בבית לכשתיגמר, חסכתי לירון ניירות והדבקות ובאופן כללי אני נהנית מכל העניין. מי שמכור כמוני יכול להתקשר לירון ולהזמין ממנו דלי: 054-498-2239 או אם אתם בצפון הישן ורוצים להגיע אלי עם צנצנת ריקה או שתיים למילוי מחדש במחיר זול זול, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר (דרך האתר ב"צור קשר", כיתבו לתמי).

טחינה גולמית

"את חייבת לטעום את הטחינה הזו של לחם ארז"
"מממ... הכי טעימה מסוגה, אבל עוד לא טעמת את הטחינה של ירון מחיפה"
[כמה ימים מאוחר יותר...]
"אוקיי... מוכנה?"
"כן, תפתיעי אותי"
"קחי כפית..."
"חשבתי שאני כבר יודעת הכל על טחינה"
"מסתבר שטעית"
"איפה קנית? אני רוצה ארגז"
"בארגז יש 18 צנצנות, כל אחת מכילה 720 גר' של הזהב הזה במחיר 25 ש"ח לצנצנת, אם את רוצה לקנות ישירות מירון. בניצת הדובדבן הצנצנת הזו תעלה לך 32.5"
"יותר זול מארז. אצלו צנצנת של 360 גר' עולה 21 ש"ח"
"חגי קונה את הטחינה של אדמה שהיא הכי זולה בליגה האורגאנית - 14.6 ש"ח ל 500 גר' בניצה"
"דרך אגב, יש לך מושג מה לעזזל ההבדל בין "טחינה משומשום מלא" לבין "חמאת שומשום"??
"שאלתי את ירון. הוא אומר שאין שום הבדל. סתם קטע של שיווק..."

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196