לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

סדנת קומפוסט תולעים אדומות. ירושלים אוק 2013

סדנת קומפוסט תולעים אדומות (שלשולי קרקע אדומים) בירושלים. לירושלמים והאזור, בואו לראות בעיניים וללמוד כיצד לנהל תיבת תולעים לצורך מיחזור שאריות מזון.

יום חמישי, ה-3 לאוק', 18:00. בגינה של מרכז "זנגביל", מרכז קהילתי לצמחונות, רח' בלפור 8 (סמוך לבית רה"מ ברחביה, קרוב לכניסה הדרומית).www.ginger.org.il וכאן בפייסבוק https://www.facebook.com/profile.php?id=100003226666330&fref=ts

להרשמה שילחו מייל oded.meshulam@gmail.com

עלות הסדנא + תולעים 90 שח. סדנא בלבד 60 שח (לכל זוג עלות משותפת של 100). משך הסדנא, שעה. בסופה אני שולח את הסיכום הסדנא במייל לכל משתתף.

למעוניינים בתולעים יש להכין כשבוע מראש מיכל ובו 5 סמ' אדמה לחה (יכולה לשמש אדמת תערובת עציצים ישנה), מעלייה מעט חומר אורגני יבש כגון, פרורי עלים, או גזרי עיתונים רגילים, ועליהם שאריות מזון רגילות מהמטבח בשכבה של כמה ס"מ. להשאיר ללא ערבוב .

דף הסדנא:

http://odedmeshulam.blogspot.co.il/2013/09/12.html

בברכה וחגים טובים, עודד

מיכל לקומפוסט תולעים אדומות. מיחזור טוטאלי - סדנא באתר עץבעיר בענף של עודד

ייצרתי לאחרונה מיכל לקומפוסט תולעים אדומות מעץ שמצאתי. מיכל ממש יפה שמתאים למשפחה של כארבע נפשות. יש בו גם רשת לצורך ניהול הפרדת ההומוס מהשאריות שעדיין בתהליך. המיכל הוא בעצם תיבה ומכסה. אותו בניתי מעץ שמצאתי ועשיתי בו שימוש חוזר. כלים: ג'יקסו, סידק, מסמרים מטר ועיפרון, פטיש.

אני מעביר סדנאת קומפוסט שלשולי אדמה אדומים

יום ראשון, ה25 לנוב, 16:30. בגינה של מרכז זנגביל בירושלים, רח בלפור 8 להרשמה oded.meshulam@gmail.com

מילת חיפוש:earth worms Vermicomposting

red earth worm

היכן לקנות תולעים אדומות

רוצים להשיג תולעים לקומפוסט. רוצים לקנות, אני מספק.

היכן משיגים תולעים אדומות -אצלי. והכי בזול מכל השאר. oded.meshulam@gmail.com

2012-11-05

תולעים למכירה oded.meshulam@gmail.com הכי זול בשוק

מאמרון בעיתון על גינון אקולוגי

סליחה על הטשטוש.

ניתן לראות את התמונה בגדול יותר אחרי הקלקה עליה

ייעוץ להקמת גינה אקולוגית

עודד מציע: ייעוץ להקמת גינה אקולוגית בחצר הבית של המזמין. עלות: 150 שח לשעה (בתל אביב, במידה שמדובר מחוץ לתל אביב העלות תכלול עלות נסיעה ותוספת עבור זמן הגעה, זאת במידה ומדובר במיקום לא רחוק מידיי) oded.meshulam@gmail.com

היעוץ כולל: חשיבה כללית, יעוץ וטיפים, יעוץ לגבי מערכת השקיה, קומפוסט בגינה,רשימות צמחים, רשימות כלים וחומרים, משיכת ציפורים ופרפרים, יעוץ בוטני, לימוד על גידול ירקות ועוד

עודד משולם

מעצב גינות אקולוגיות , גינון קהילתי עירוני ומדריך קומפוסט תולעים אדומות

מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות ליחצי על הלינק

הפרכת שני מיתוסים בנושא תולעים אדומות- קומפוסט

סליחה, אבל שלשולי אדמה אדומים לא נהנים כלל ועיקר מכך שמחלקים אותם לחצי ולהוסיף אותם לערמת הקומפוסט הרגיל זה לא עובד. תיכף אסביר ואפריך את שני המיתוסים הללו. תולעי אדמה מהוות גורם משמעותי במעגל והמחזוריות הטבעית של חומרים בטבע. אני מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות.

עלים שנושרים אינם זמינים לשורשים אלא לאחר שעברו תהליך פירוק בו משתתפים גם השלשולים. מה שנקרא גם תולעים אדומות הן זן של שלשולי אדמה אך לא מקומיות. מדוע אין עלינו להוסיף את התולעים האדומות לערמת הקומפוסט הרגיל שלנו? כמה סיבות. א: זה לא עובד, ב. בשל סוגיית זן פולש. אגב את השלשולים המקומיים (שהם גדולים יותר ולבנים יותר) ניתן להוסיף לתוצרי הקומפוסט שלכם הרבה אחרי שהתקרר והורטב על ידכם אך הן יעשו את העבודה באיטיותם האופינית. ואם הן קיימות בגינה בכל מקרה הן תגענה לערמה ממתחת. תולעי אדמה אדומות רעבות יותר ומתאימות למיכל נפרד מן הקרקע ואינטנסיבי במזון. לכן מתאימות לנו לפירוק מרוכז של שאריות מזון. הרבה אנשים ניסו להוסיף תולעים אדומות לקומפוסטר שלהם ולא הבינו מדוע התולעים נעלמו. לרוב תולעים אדומות לא יכולות לשרוד את התנאים הישראלים של יובש. ואם כבר הצליחו לשרוד הרי שחטאנו בפיזור של זן פולש. אם רוצים להשתמש בתולעים אדומות למיחזור שאריות מזון יש ללמוד כיצד לנהל חוות וורמי-קומפוסט (מלשון worm). מיכל כזה לא מוגבל במיקומו וניתן למחזר שאריות מזון גם בקומה ה 18.

סדנת קומפוסט תולעים אדומות - הקומפוסט העירוני - הפרקטיקה - ירושלים - נובמבר 2012

בואו לראות בעיניים כיצד לנהל תיבת תולעים לצורך מיחזור שאריות מזון.

יום ראשון, ה25 לנוב, 16:30. בגינה של מרכז זנגביל בירושלים, רח בלפור 8

להרשמות לסדנא שילחו מייל

oded.meshulam@gmail.com

הנחיות לרוכשי ובעלי תולעים אדומות

סדנאת תולעים אדומות - oded.meshulam@gmail.com

שלשולי הקרקע האדומים אינם זן מקומי. בכדי להקטין עד כמה שניתן התפשטות של תולעים אדומות במרחב הטבעי על חשבונם של השילשולי האדמה המקומיים. תולעים אדומות מיועדות לעשיית קומפוסט "קר" במיכל נפרד ומופרד מהאדמה. אין להוסיף את התולעים האדומות לערמת הקומפוסט הרגיל (כלומר ה"חם") בגינה. אלא אם מדובר בערמה גדולה בגינה מופרדת מאיזורים טבעיים. אין לשחרר את התולעים באיזורים טבעיים, במיוחד לא במקומות רטובים ולחים. רצוי לתת לדשן הקומפוסט המוכן שאותו הפרדנו מהתולעים "לנוח" תקופה של חודש ומעלה בתנאים יבשים יחסית בכדי לדווא שהתולעים שפיספסנו אינן חיות ושביצי התולעים בקעו והתולעים הקטנות מתו. עדיף לפזר את דשן הקומפוסט המוכן יבש או לח במעט או לסנן את הקומפוסט ברשת מעט רחבה יותר מרשת זבובים ורק אז להוסיף לגינה. למיטב ידיעתי התולעים אינן מתאימות לדייג.

אני מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות

בברכה, עודד

סדנת קומפוסט תולעים אדומות - הקומפוסט העירוני - הפרקטיקה - ירושלים - נובמבר 2012

בואו לראות בעיניים כיצד לנהל תיבת תולעים לצורך מיחזור שאריות מזון.

יום ראשון, ה25 לנוב, 16:30. בגינה של מרכז זנגביל בירושלים, רח בלפור 8

להרשמות לסדנא שילחו מייל

oded.meshulam@gmail.com

אורך הסדנא שעה וחצי. עלות: 50 שח' לאדם. 90 שח לזוג. קניית תולעים במחיר מוזל למשתתפי הסדנא, 30 שח (במקום 40 שח ללא סדנא שזה הכי זול מכל מוכרי התולעים, תבדקו).

קידמה !!

לשאול לאן מתקדמים ואיך

סרטון כתבה מערוץ 10

בסרטון הזה מופיעה תמי צרי מעץ בעיר. בסרטון גם מופיעה הגינה הקהילתית במעוז אביב, אותם לויותי לאורך הזמן מהקמתה שנה שעברה כאיש הקשר של העירייה בנושא. ויעצתי להם בנושאי גינון ותכנון. מרגש לראות את הדברים מגיעים לתודעה של הרבה אנשים ללא נימת התנצלות. גם אם עדיין הכתבים מעדיפים לשים את הנושא האקולוגי כנושא מעט מיוחד ו"עשיר" - אך ניתן כבר לראות שגם זה מתחיל תהליך התתפוררות. , אגב, לגור בעיר ולהיות אקולוגי זה יותר אקולוגי מלבנות בית בכפר ולקחת עוד פיסת אדמה

תהנו

הנה כאן הכתבה

כמה כדורי ארץ אני צריך ??

כאן תוכלו לחשב כמה כדורי ארץ היו צריכים להיות אילו כולם היו חיים בדיוק באופן בו אתם חיים (כלומר אורח החיים והאופן בו אנו משתמשים באופן אישי במשאבים) (כפי שכבר אני עשיתי- שני כדורי ארץ !! ואני עוד נוסע רק באופניים)

בשאלון כאן יש אנימציה נחמדה והשאלון מופנה לאוסטרלים. לא חייבים למלא כתובת אימייל וקיים מסלול קצר או ארוך לבחירתכם

https://auscalc.footprintnetwork.org/ecological_footprint.html

את השאלון הזה תוכלו למלא כישראלים.

http://earthday-dev.shs.net/footprint/info.asp

www.myfootprint.org

עודד

חקלאות עירונית גם בבת ים

גן עדן קטן זה שמו של הפרויקט בו אני מעורב לאחרונה. מדובר בפרויקט חקלאות עירונית קהילתית שיזמו צבי הלברכט ובנו כרם, אדריכל במקצועו, כאחד הפרויקטים בתוך הביאנלה לאדריכלות הנוף העירוני. העירייה הסכימה להקצות שטח עבור גינון של תושבים והוא הוכשר לכך (אישית הייתי מאוד שמח אם העירייה לא הייתה מגלחת את כל השטח ומסירה את כל הערכים הטיבעיים ממנו עד תום אך כשהתגלה הדבר היה זה מאוחר מידיי)

תושבים קיבלו במתנה שתילים וחלקה אישית למשפחה. אני העברתי הדרכות ויעוץ בנושא גדול החלקות, סוגי צמחים ואופני שתילה. היה כיף ואנשי השכונה הרבים שהגיעו נהנו מאוד ושמחו.

מיקום: רחוב קצנלסון 53 בת ים בסמוך לגן ילדים

פרטים נוספים על הפרויקט:

http://www.biennale-batyam.org/category_page.asp?id=47

איזור פראי ואיזור "מתורבת" בגינה שלי

כשעברתי לגור היכן שאני מתגורר כרגע הבטתי בגינה והתחלתי לחלום. פרחים ירקות מטפסים עצים שבילים. עד לפני כמה שנים בחלום הזה לא ממש היו כלולים העשבים, הענפים היבשים, היובש הקיצי, והעלים שיושבים עוד משנה שעברה על פני הקרקע ללא הפרעה. כך אני חולם היום, את שני הדברים, הן את הגינון האקטיבי והן את הגינון הסבלני וסובלני, מתבונן, האיטי הרבה יותר. אני משאיר חלקים בגינה שלי ללא הפרעה. זה מתאים כמובן לאותם גינות שכבר קיים בהם איזור "טבעי" שכן בהרבה גינות רוב השטח הוא ב"הפרעה" והאתגר להפוך אותו לבר איננו דבר של מה בכך. אך אפשרי. גינון בר אקטיבי, כלומר יצירת גינת צמחי בר הינה דבר שדורש ידע ממש כגינון רגיל. זהו תחום מרתק שמעטים יודעים לעשותו בהצלחה רבה. יש לזכור, חל איסור לאסוף זרעים של צמחי בר מוגנים. אישור לאיסוף כזה יכול להינתן מרשות הטבע והגנים אחרי בחינת הבקשה. גינות בר קיימות וניתן ללמוד מהם. יש בכפר יהושוע (אילן טל), נתיב הל"ה (עתי) ונהלל (אצל ניצה ואלי) גינות שעדיין רק שמעתי עלייהם ועוד לא ביקרתי.

בסבך העשבים ש"נחת" והתכופף על פני הקרקע עוברות בהצלחה לטאות, חיפושיות. בענפים היבשים והלא גזומים מתמקמים עכבישים מענינים בשיח לא גזום יכולות הפרפרות להטיל ביצים וציפורים קטנות לחמוק ולנוח. אם רציתי שיבואו ציפורים לגינתי האיזור הפראי עובד מעולה. זרעים על צמחים וחרקים קטנים מהוים מקור מזון לפשושים ולבולבולים. אצלי הפשושים מלקטים כנימות מחלקת הירקות.

עודד
oded.meshulam@gmail.com

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוספ\י כתובת להשבה

מי שרוצה להיכלל ברשימת תפוצה של גינות קהילה

אני מרכז את רשימת התפוצה של הגינות הקהילתיות ת"א. במידה והנך מעונייין / מעונינת להצטרף לרשימה יש לשלוח מייל אלי ולבקש זאת. לא לשכוח לכתוב בתיבת הנושא כותרת ובה הצירוף גינות קהילה. ניתן להעתיק את הכותרת הזו כאן: גינות קהילה,רשימת תפוצה +

המכתבים שאשלח יהיו ידוע על אירועים באחת הגינות, חדשות מענינות בנושא גינות קהילה תל אביב ומידע כללי קשור.

בברכה

עודד משולם

oded_free@yahoo.com

רעיון לעציץ

רעיון לעציץ שפגשתי בבית הספר נטעים ברמת גן. בית ספר ששם לעצמו את נושא הסביבה כאחד הנושאים המרכזיים.

חותכים בשלושת רבעי גובה, ממלאים מעט חצץ או אבני אקווריום , . הופכים החלק העליון. ממלאים מעט אדמת תערובת קלילה (אדמה חולית תרד מבעד לאבנים) הלחות נשמרת.

עודד
oded.meshulam@gmail.com

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוסף כתובת להשבה

ליווי אישי והדרכה צמודה בגינון אקולוגי והקמת גינה ותפעולה

עקרונות הגינון האקולוגי שלי
- הקצאת שטח למיחזור חומר אורגני
- תיכנון תוך חיסכון במשאבים
- השבת הצלת ומשיכת טבע בר
- גינון תועלת

עודד מציע: ליוי בגינון והדרכה צמודה
מומלצים שלושה מפגשים של שעתיים, כל מפגש כולל העברת ידע בנוסף על ההתקדמות הפיזית בגינה. ניתן כמובן פחות מפגשים או יותר, מסגרת המפגשים גמישה. יצירת רשימת חומרים ורשימת עצות לפעולה, שיעור על עשיית קומפוסט, הדרכה ויעוץ להקמת מערכת השקייה. פגישה בגינה להתרשמות ותאום ציפיות. תכנון הגינה והפקת שרטוט, רשימת חומרים, עבודות הכנה ותשתית, המשך עבודה ומפגשים לפי הצורך והרצון.
עלות מפגש: 250 שח.

עודד

לחזק את הסביבה ללא מאמץ. חברות באירגון ירוק

אנו רואים סרטים בנושאי איכות סביבה, שומעים כמה זה חשוב, חשים בפנים כמה זה נחוץ והכרחי לעשות משהו בנושא אבל לעזאזל, מה אפשר לעשות תכלס כאזרח קטן. ובכן כמובן הרבה.

אחת הדרכים החשובות שלא הרבה אנשים מבינים עד כמה היא משפיעה ועד כמה היא מעשה של החברה הדמוקרטית הוא הצטרפות לאירגון שאינו למטרות רווח ופועל לקידום נושא מסויים. החברות אינה מצריכה פעילות של אותו חבר. אם אתה או את נרשמים כחברים בעמותה, אירגון או תנועה מלבד תשלום חד שנתי אין כל מחוייבות והכרח להשקיע זמן. אפשר להיות חברים בכמה עמותות שרוצים. נקח למשל את עמותת אדם טבע ודין. זהו אירגון חשוב מאין כמותו שפועל בדרכים משפטיות בכדי להגן על הסביבה. ככל שמספר החברים באירגון הזה גדולה יותר כך המשקל הסגולי של פעולותייה עולה. כאשר שופט רואה נציג או נציגה של אדם טבע ודין ויודע שמאחוריהם כמות אנשים גדולה ייחסו אליו או אלייה משתנה והחלטותיו משתנות.

האירגונים הללו כבר עושים את העבודה. בוא נתמוך בהם. לא חייבים להקים דברים חדשים , לא חייבים לצעוק ברחובות, אנו לא לבד. יש כבר פעילות קיימת בוא נחזק אותה

עודד oded@citytree.net

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוסף כתובת להשבה

חיפויי קרקע בגינון רגיל וגינון אקולוגי

בגינון רגיל עושים שתי פעולות מוזרות. האחד היא להסיר העלים מן הקרקע והשניה הינה לקלטר בנמרצות את האדמה החשופה. הן כנראה נובעות מכמה סיבות. עלים בשגגה בלתי נתפסת נחשבים ומוגדרים פסולת, כ"חונקים" את האדמה. אין כסיל גדול יותר לזרוק עלים לפח בכדי שיגיעו למזבלה העירונית. עלים הם הבסיס החשוב ליצירת קומפוסט שהוא בבסיסה של מערכת אדמה בריאה. נוצר אם כן מפגע כפול בהשלכתם לפח הרגיל. החנק אומנם קורה (לתופעה ביולוגית זו קוראים אללופאטיה) ועלים רבים של עץ מסויים אכן מדכאים גדילה במקום הצטברותם. הדבר אינו קורה אם החיפויי מורכב מסוגים שונים של עלים וענפונים. האדמה מצטיירת כפוריה יותר כאשר היא חפורה והפוכה... גישה זו כנראה השתרשה בהשפעת החקלאות הרגילה. האדמה אכן יכולה להניב מעט יותר בטווח הקצר במיוחד אם מדובר בקילטור מיד אחרי שנת שמיטה אך לאורך זמן היא מתדלדלת בשיטה זו. אם כן לא..לא טוב מכמה סיבות.

כדאי לשמור עלים באשר הם, להפוך אותם לקומפוסט בצד , להעשיר את האדמה איתם ולא להפוך את האדמה באופן שיטתי.

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196