לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

נושאים בענף

סדנת קומפוסט תולעים אדומות. ירושלים אוק 2013

סדנת קומפוסט תולעים אדומות (שלשולי קרקע אדומים) בירושלים. לירושלמים והאזור, בואו לראות בעיניים וללמוד כיצד לנהל תיבת תולעים לצורך מיחזור שאריות מזון.

יום חמישי, ה-3 לאוק', 18:00. בגינה של מרכז "זנגביל", מרכז קהילתי לצמחונות, רח' בלפור 8 (סמוך לבית רה"מ ברחביה, קרוב לכניסה הדרומית).www.ginger.org.il וכאן בפייסבוק https://www.facebook.com/profile.php?id=100003226666330&fref=ts

להרשמה שילחו מייל oded.meshulam@gmail.com

עלות הסדנא + תולעים 90 שח. סדנא בלבד 60 שח (לכל זוג עלות משותפת של 100). משך הסדנא, שעה. בסופה אני שולח את הסיכום הסדנא במייל לכל משתתף.

למעוניינים בתולעים יש להכין כשבוע מראש מיכל ובו 5 סמ' אדמה לחה (יכולה לשמש אדמת תערובת עציצים ישנה), מעלייה מעט חומר אורגני יבש כגון, פרורי עלים, או גזרי עיתונים רגילים, ועליהם שאריות מזון רגילות מהמטבח בשכבה של כמה ס"מ. להשאיר ללא ערבוב .

דף הסדנא:

http://odedmeshulam.blogspot.co.il/2013/09/12.html

בברכה וחגים טובים, עודד

מיכל לקומפוסט תולעים אדומות. מיחזור טוטאלי - סדנא באתר עץבעיר בענף של עודד

ייצרתי לאחרונה מיכל לקומפוסט תולעים אדומות מעץ שמצאתי. מיכל ממש יפה שמתאים למשפחה של כארבע נפשות. יש בו גם רשת לצורך ניהול הפרדת ההומוס מהשאריות שעדיין בתהליך. המיכל הוא בעצם תיבה ומכסה. אותו בניתי מעץ שמצאתי ועשיתי בו שימוש חוזר. כלים: ג'יקסו, סידק, מסמרים מטר ועיפרון, פטיש.

אני מעביר סדנאת קומפוסט שלשולי אדמה אדומים

יום ראשון, ה25 לנוב, 16:30. בגינה של מרכז זנגביל בירושלים, רח בלפור 8 להרשמה oded.meshulam@gmail.com

מילת חיפוש:earth worms Vermicomposting

red earth worm

היכן לקנות תולעים אדומות

רוצים להשיג תולעים לקומפוסט. רוצים לקנות, אני מספק.

היכן משיגים תולעים אדומות -אצלי. והכי בזול מכל השאר. oded.meshulam@gmail.com

2012-11-05

תולעים למכירה oded.meshulam@gmail.com הכי זול בשוק

מאמרון בעיתון על גינון אקולוגי

סליחה על הטשטוש.

ניתן לראות את התמונה בגדול יותר אחרי הקלקה עליה

צב בגינה שלי

מיכאל מצא צב מתהלך בשביל לידינו כאן בתוך העיר. עכשיו הצב מתגורר בגינתי.הגינה שלי יחסית מאוד טבעית, אני משאיר בה חלקים רבית בלתי מעובדים חפורים או בלתי טבעיים,.. אני משאיר איזורים לא גזומים, כך חיות שונות יכולות למצאו מחסה מתאים, פרפרים יכולים לנוח ולישון בין השיחים, בצל. וגם הצב יהושוע . שכזכור אין לו כנפיים קלילות או צבעים מהפנטים. הוא יותר בקטע של לצאת פעם בכמה זמן ממחבואו וללקט מה שהוא יכול. אני מוסיף לו מידיי פעם ירקות כגון פלפל ירוק, חסה,. הוא מת על זה וחי לו .

חשוב לגבי צבים- לא להרים אותם. הם פשוט בונים גי פי אס במוח וברגע שמרימים אותם ומשנים את כינוונם הם מאבדים כיוון לאיזה יום יומיים. לא טוב..אז להתאפק ולא להרימם - אלא רק בכדי להצילם כמובן

עודד

הפרכת שני מיתוסים בנושא תולעים אדומות- קומפוסט

סליחה, אבל שלשולי אדמה אדומים לא נהנים כלל ועיקר מכך שמחלקים אותם לחצי ולהוסיף אותם לערמת הקומפוסט הרגיל זה לא עובד. תיכף אסביר ואפריך את שני המיתוסים הללו. תולעי אדמה מהוות גורם משמעותי במעגל והמחזוריות הטבעית של חומרים בטבע. אני מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות.

עלים שנושרים אינם זמינים לשורשים אלא לאחר שעברו תהליך פירוק בו משתתפים גם השלשולים. מה שנקרא גם תולעים אדומות הן זן של שלשולי אדמה אך לא מקומיות. מדוע אין עלינו להוסיף את התולעים האדומות לערמת הקומפוסט הרגיל שלנו? כמה סיבות. א: זה לא עובד, ב. בשל סוגיית זן פולש. אגב את השלשולים המקומיים (שהם גדולים יותר ולבנים יותר) ניתן להוסיף לתוצרי הקומפוסט שלכם הרבה אחרי שהתקרר והורטב על ידכם אך הן יעשו את העבודה באיטיותם האופינית. ואם הן קיימות בגינה בכל מקרה הן תגענה לערמה ממתחת. תולעי אדמה אדומות רעבות יותר ומתאימות למיכל נפרד מן הקרקע ואינטנסיבי במזון. לכן מתאימות לנו לפירוק מרוכז של שאריות מזון. הרבה אנשים ניסו להוסיף תולעים אדומות לקומפוסטר שלהם ולא הבינו מדוע התולעים נעלמו. לרוב תולעים אדומות לא יכולות לשרוד את התנאים הישראלים של יובש. ואם כבר הצליחו לשרוד הרי שחטאנו בפיזור של זן פולש. אם רוצים להשתמש בתולעים אדומות למיחזור שאריות מזון יש ללמוד כיצד לנהל חוות וורמי-קומפוסט (מלשון worm). מיכל כזה לא מוגבל במיקומו וניתן למחזר שאריות מזון גם בקומה ה 18.

סדנת קומפוסט תולעים אדומות - הקומפוסט העירוני - הפרקטיקה - ירושלים - נובמבר 2012

בואו לראות בעיניים כיצד לנהל תיבת תולעים לצורך מיחזור שאריות מזון.

יום ראשון, ה25 לנוב, 16:30. בגינה של מרכז זנגביל בירושלים, רח בלפור 8

להרשמות לסדנא שילחו מייל

oded.meshulam@gmail.com

הנחיות לרוכשי ובעלי תולעים אדומות

סדנאת תולעים אדומות - oded.meshulam@gmail.com

שלשולי הקרקע האדומים אינם זן מקומי. בכדי להקטין עד כמה שניתן התפשטות של תולעים אדומות במרחב הטבעי על חשבונם של השילשולי האדמה המקומיים. תולעים אדומות מיועדות לעשיית קומפוסט "קר" במיכל נפרד ומופרד מהאדמה. אין להוסיף את התולעים האדומות לערמת הקומפוסט הרגיל (כלומר ה"חם") בגינה. אלא אם מדובר בערמה גדולה בגינה מופרדת מאיזורים טבעיים. אין לשחרר את התולעים באיזורים טבעיים, במיוחד לא במקומות רטובים ולחים. רצוי לתת לדשן הקומפוסט המוכן שאותו הפרדנו מהתולעים "לנוח" תקופה של חודש ומעלה בתנאים יבשים יחסית בכדי לדווא שהתולעים שפיספסנו אינן חיות ושביצי התולעים בקעו והתולעים הקטנות מתו. עדיף לפזר את דשן הקומפוסט המוכן יבש או לח במעט או לסנן את הקומפוסט ברשת מעט רחבה יותר מרשת זבובים ורק אז להוסיף לגינה. למיטב ידיעתי התולעים אינן מתאימות לדייג.

אני מעביר סדנא על הקומפוסט העירוני- קומפוסט תולעים אדומות

בברכה, עודד

סדנת קומפוסט תולעים אדומות - הקומפוסט העירוני - הפרקטיקה - ירושלים - נובמבר 2012

בואו לראות בעיניים כיצד לנהל תיבת תולעים לצורך מיחזור שאריות מזון.

יום ראשון, ה25 לנוב, 16:30. בגינה של מרכז זנגביל בירושלים, רח בלפור 8

להרשמות לסדנא שילחו מייל

oded.meshulam@gmail.com

אורך הסדנא שעה וחצי. עלות: 50 שח' לאדם. 90 שח לזוג. קניית תולעים במחיר מוזל למשתתפי הסדנא, 30 שח (במקום 40 שח ללא סדנא שזה הכי זול מכל מוכרי התולעים, תבדקו).

מפעלון חיים קטנטן גדול בירושלים

למידע נוסף

ruthyperl@yahoo.com

אני רוצה לספר על מפעלון חיים קטנטן גדול בירושלים, משהו קסום בעיניי. אישה בשם שימרית החליטה לטפח את שיטחי הגינה בביתה המשותף. זה התחיל כטיפוח קל עבור הילדים והפך לגינה אקולוגית ארץ ישראלית גדולה שמקיפה כמה בלוקים וחולשת על שטח מרשים בשכונת קטמון.

רוני אבולעפיה כתבה כתבה וכתבה: "לפני כשנתיים כתבתי על שמרית במגזין ארץ אחרת. מותה הוא בוודאי אבדן לרבים אבל הוא גם אבדן כבד לרשות הרבים. מימי רון אמרה לי אז שהגינה של שמרית היא גינה של סבלנות, גינה של הדורות הבאים ואני מקווה שהשינוי התודעתי שהיא הניעה יביא להמשכיות ולצמיחת הגינה שלה.

אני מצרפת את אותה כתבה ושולחת את תנחומי."

"שמרית: 'אני אף פעם לא פונה אל אנשים, מצאתי שזה מרתיע אותם. אני עובדת בגינה וכשמישהו מתחיל לדבר איתי אז אני משתפת אותו. מישהו שטייל פה עם הכלב שלו יום אחד הופיע עם חצי משאית אדמה, יש שכן שעוזר לי עם מערכת ההשקיה, ענת תשקה כאן כשאני אסע לחופשה, שכנה אחרת שומרת על הגינה מהחלון שלה. יש המון דרכים להשתתף' היא אומרת בעינים נוצצות. הפעלתנות והנחישות שלה מצליחות לנטרל אפילו את הרתיעה המיידית שמתעוררת אצל מנהל התחזוקה של הישיבה הסמוכה כשהיא מבקשת ממנו לא לזרוק את הפסולת בחוץ, והוא מתרצה".

אנו המומים על הבשורה המרה ששמרית גינות יקירתינו נהרגה בתאונת דרכים. הלוויה תתקיים מחר, יום ששי א' בתמוז 4/7/08 בשעה 11 בבית הלוויות בגבעת שאול.

בשם תושבי השכונה

אלישיב פרנקל

הקליקו הכותרת כדי לקרוא

עודד

צמחי הדלעת פורצים בצמיחה אך כמות הדלעות מגוחכת !!

סוגי דבורים שונות (דבורי דבש ולא דבש) עוזרות להאביק ירקות פרחים ועצי פרי. משפחות דלועיים משתרעים (מלפפון, דלעת, אבטיח, מלון, ליפה ועוד) מואבקים על ידי דבורים וללא דבורים כמות הפרחים המופרים קטנה מאוד. חקלאים חובבנים כמונו בגינות בית וגינות קהילה המגדלים דלעות נתקלים במצב בו צמחי הדלעת פורצים בצמיחה אך כמות הדלעות מגוחכת. כפתרון יש להאביק ידנית את פרחי הדלעות אך כדאי לפעול גם למשיכה ועידוד של מיני דבורים מקומיים. זאת גם בכדי להנות מהאבקה יעילה וגם כשירות במאמץ לשמירת הטבע. למרות שאנו רגילים לראות בדבורי הדבש הרגילות את מין הדגל להאבקת ירקות מסתבר שלא כך הדבר והן מאביקות היטב דלועיים ובעיקר עצי פרי. ירקות שונים ופרחים יכולים להיות מואבקים על ידי דבורי בר וחרקים אחרים.

מתקנים למשיכת דבורי בר ואזורי בר בלתי מופרעים בחלקים מוגנים בגינה

כמו משיכה ועידוד ציפורים בחצר הבית ובגן ניתן גם ליצור ולמקם מתקנים פשוטים שיאפשרו קינון של מיני דבורים שונות. בכדי להצליח יש לנהל את הפריחה בגינה בצורה אופטימלית. לנסות להגיע למצב בו יש רצף של פריחה נותנת צוף לפירקי זמן כמה שיותר מתמשכים בשנה . למרבה הפלא דבורים אינן נוטות לעקוץ כל כך מהר ואף ניתן להיות רגועים כאשר דבורה מטיילת על גופנו או עפה לידנו. הן כן תעקוצנה בכמה מיקרים: איום על גופן (מעיכה) שלהן או של חברייהן, חסימת פתח הכוורת ומסלול תעופתן אליו והתנהלות עצבנית בקירבת הקן או כמובן כאשר יש פגיעה בקן או בכוורת. במידה ונעקצתם גרדו במהרה את העוקץ החוצה מלמטה למעלה באצבע אחת. אחיזתו בשני אצבעות מזריקה עוד ארס פנימה. עבודה בה יש מגע עם דבורים מצריכה ידע וזהירות כגון שימוש בעשן רגיל, רשת הגנה לפנים ועוד. הנחיות מדוייקות כיצד ליצור מתקנים לדבורי בר באתר המצורף כאן

www.xerces.org/Pollinator_Insect_Conservation/xerces_publications.htm#Gardening

בחוברת : Nests for Native Bees. שבאתר וגם כאן: Farming for Bees: Guidelines for Providing Native Bee Habitat on Farms. (יש לזכור אלו הנחיות טובות לצפון אמריקה אך מתאימות ברובן גם אלינו)

דבורי בר מטילות ביצים בקיני קרקע או חורים בגזעי עץ. על כן מחשופי קרקע מוארים ובולי עץ מחוררים באזורים בעלי פרחים ובקירבתם יוכלו לאכלס דבורים. הכרחי להשאיר אזורי בר בלתי מופרעים בחלקים מוגנים בגינה. מיקום כוורת דבורי דבש בגינה גדולה מהווה אפשרות מתקבלת על הדעת. יש למקם שלטי אזהרה והנחיה כשהטיפול בכוורת יעשה בהנחיה של אשת או איש בעלי ניסיון

עודד

קידמה !!

לשאול לאן מתקדמים ואיך

תירס בצורת קיפוד ירושלים 2005, מוסררה

אם אתם יודעים על קיפודים בשכונתכם, קוששו ענפים וערמו אותם בערימה מכובדת בפינת הגינה. קיפודים אוהבים להסתתר במקומות כאלו. נסו לפתוח תפחים בגדרות ומכשולים כדי להקל על מעבר. בספר של שלמה אילן הגן הפורה מופיע מידע על בניית מסתור קיפודים

נותן לציפורים לאכול זירעי חמניה

בתל אביב ניתן לגדל חמניות כמעט לאורך כל השנה. אני נהנה מיופין ומשאיר לציפורים ללקט הגרעינים ישר מהחמניה. החמניות הגדולות מתיבשות ונשאר הגבעול היבש וכותרת הגרעינים. אז מתחילות הציפורים לחמוד את הגרעינים. אט אט אני רואה שהגרעינים נעלמים מכוורת הפרח. בתקופת הגידול רצוי להוסיף קומפוסט ולדשן את החמניות אם רוצים שיגיעו לגבהים מרשימים ויהיו בעלי גרעינים שמנים. עד שתיים וחצי מטר. דווחו לי אם נתקלתם בגבוהות יותר

סרטון כתבה מערוץ 10

בסרטון הזה מופיעה תמי צרי מעץ בעיר. בסרטון גם מופיעה הגינה הקהילתית במעוז אביב, אותם לויותי לאורך הזמן מהקמתה שנה שעברה כאיש הקשר של העירייה בנושא. ויעצתי להם בנושאי גינון ותכנון. מרגש לראות את הדברים מגיעים לתודעה של הרבה אנשים ללא נימת התנצלות. גם אם עדיין הכתבים מעדיפים לשים את הנושא האקולוגי כנושא מעט מיוחד ו"עשיר" - אך ניתן כבר לראות שגם זה מתחיל תהליך התתפוררות. , אגב, לגור בעיר ולהיות אקולוגי זה יותר אקולוגי מלבנות בית בכפר ולקחת עוד פיסת אדמה

תהנו

הנה כאן הכתבה

איזור פראי ואיזור "מתורבת" בגינה שלי

כשעברתי לגור היכן שאני מתגורר כרגע הבטתי בגינה והתחלתי לחלום. פרחים ירקות מטפסים עצים שבילים. עד לפני כמה שנים בחלום הזה לא ממש היו כלולים העשבים, הענפים היבשים, היובש הקיצי, והעלים שיושבים עוד משנה שעברה על פני הקרקע ללא הפרעה. כך אני חולם היום, את שני הדברים, הן את הגינון האקטיבי והן את הגינון הסבלני וסובלני, מתבונן, האיטי הרבה יותר. אני משאיר חלקים בגינה שלי ללא הפרעה. זה מתאים כמובן לאותם גינות שכבר קיים בהם איזור "טבעי" שכן בהרבה גינות רוב השטח הוא ב"הפרעה" והאתגר להפוך אותו לבר איננו דבר של מה בכך. אך אפשרי. גינון בר אקטיבי, כלומר יצירת גינת צמחי בר הינה דבר שדורש ידע ממש כגינון רגיל. זהו תחום מרתק שמעטים יודעים לעשותו בהצלחה רבה. יש לזכור, חל איסור לאסוף זרעים של צמחי בר מוגנים. אישור לאיסוף כזה יכול להינתן מרשות הטבע והגנים אחרי בחינת הבקשה. גינות בר קיימות וניתן ללמוד מהם. יש בכפר יהושוע (אילן טל), נתיב הל"ה (עתי) ונהלל (אצל ניצה ואלי) גינות שעדיין רק שמעתי עלייהם ועוד לא ביקרתי.

בסבך העשבים ש"נחת" והתכופף על פני הקרקע עוברות בהצלחה לטאות, חיפושיות. בענפים היבשים והלא גזומים מתמקמים עכבישים מענינים בשיח לא גזום יכולות הפרפרות להטיל ביצים וציפורים קטנות לחמוק ולנוח. אם רציתי שיבואו ציפורים לגינתי האיזור הפראי עובד מעולה. זרעים על צמחים וחרקים קטנים מהוים מקור מזון לפשושים ולבולבולים. אצלי הפשושים מלקטים כנימות מחלקת הירקות.

עודד
oded.meshulam@gmail.com

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוספ\י כתובת להשבה

השבת טבע בר לעיר

אותי מעניין לדעת כמה שיותר על דרכים לעודד חיות בר לשוב ולהתגורר בעיר. לשמור על הקיפודים, ציפורים, פרפרים. בפרויקטים שאני קשור אלייהם כרגע זהו פן מרכזי אך עדיין אני לא מרגיש מספיק שבע מכך. שילוב של טיוב שטחים פתוחים בעיר, אך גם דאגה שהם לא יופרעו זהו תנאי להשבת ושימור בר בעיר. שילוב עדין בין פראי למנוהל זהו הפתרון. חייבים לראות בגינה פרועה, פראית גם שטח מיוחד וליזום שימור שלה בדרכים שונות. בטוח וזה בטוח שהילדים שגדלים בשכונה נהנים מהמגוון שבסביבתם הקרובה. ראיתי לאחרונה שיטחי גינה משותפת בדרום תל אביב עם פריחת חרציות וכלניות. אלו ישארו שם וינבטו כל שנה אך ורק אם תקום יוזמה מקומית ותנסה להגדיר את הכיסים הללו כמיוחדים. בנתיים מגוון החיות והצמחים בגינות הללו נהנים מכך שנפלו בין הכיסאות (בדמות "הזנחה" וחוסר אכפתיות לסביבה הקרובה) אך עד מהרה כל חלקה טובה נלקחת בתוכניות "שיפור פני העיר" והופכות לגינות טלטאבי. חלק מהאנשים נורא אוהבים את הגינות הללו. אני משתגע מזה. מה יותר יפה איזה צמח משתלות ממוצא טרופי או פריחת חד עונתיים בשלל צורות וגבהים שמושכים שלל סוגי חיפושיות. האא ?! כשמדברים פוליטיקה יש כאלה שאומרים שאנחנו לא שוויץ, במקרה הזה של צמחים מקומיים אני תומך בזה. בדברים אחרים הייתי רוצה להיות דנמרק. לא כי אני רוצה להיות דני אלא כי אני אדם.

במקרה של הצמחים בא לי בגיל חמישים וחמש לראות ולפגוש את ה"עשבים" ולא את הדשא, את האשחר ולא את הדקל הטרופי..

עודד

oded.meshulam@gmail.com

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוסף כתובת להשבה

אילנית

אריאל מצא אילנית בארגז התפוחים שבחנות. הצלנו אותה מייד ושמנו אותה בבריכה שבגינה של בית בטבע. (מרכז העשרה לילדי גן הנמצא בדרום תל אביב)

דבורים ורוזמרין ורימונים מושקים

עץ הרימון גדל ברחבי הארץ באיזורים הים תיכוניים עד המדבר. אם ניתן לו לגדול הוא יצמח עם גזעים רבים ויתרחב לצדדים. הוא יצמיח ענפים ארוכים ועלייהם פירות וכך יגדיל את האפשרות שיגדל לידו ומספיק רחוק עץ רימון נוסף. אם אנו אוהבים את המראה הזה נשאירו כך. סבך הרימון מספק נישות חיים רבות. אך אנו יכולים גם להשאיר גזע אחד או שניים ולעצבו. ישנם עצי רימון בעלי רימונים מחמוצים ועד מתוקים, מלבנים ועד בורדו. מצאתם עץ רימון בעל רימונים עם טעם משובח, גזמו ענף ועשו יחור. בהתחלה יש צורך בהרבה מים. יתכן שידרש לאבק את הענפון לפני ההכנסה לאדמה בהורמון גדילה להעלאת הסיכויי להצמחת שורשים מהענף.

הרימון מתקיים על גישמי העונה אך אם נשקה אותו הוא יפיק פירות מתוקים יותר. בקיץ ניתן להתחיל ולהשקות כך שבתקופת הפירות אלו יתפתחו מתוקים וגדולים יותר.

בזמן פריחת הרוזמרין במקום עבודתי "בית בטבע" אני חוזה במחזה נחמד, שיח רוזמרין וסביבו מזמזמות דבורים מדושנות עונג ב"קטיף" הצוף. טיבעונים ימנעו מאכילת דבש, מדוע אלפי דבורים יעבדו שעות כה רבות לבניית כוורתן וגידול צאצייהן ואנו נבוא ונחלוב את תפוקתן. יש דבשים אלטרנטיביים, כגון סירופים שונים, של אורז למשל. ובריאים!

לאחרונה דווח על העלמות מסתורית של דבורים במקומות בעיקר באמריקה. לפי מאמר מהאקונומיסט (http://economist.com/science/displaystory.cfm?story_id=9762834) החשוד הינו וירוס אוסטרלי, וירוס המשתק בעיקר את הפועלות. זאת בשילוב של פרזיט המחליש את הדבורים. ב 2004 היה זה בפעם הראשונה שדבורים יובאו מאוסטרליה לאמריקה. יש חשודה נוספת והיא הקרינה האלקטרו מגנטית הסובבת אותנו ומתגברת יותר ויותר. כמו כן דובר גם על תהליך של העלמות דבורות הבר השונות והשתלטות הדבורה המתורבתת על המרחב הטיבעי. מצאתם כוורת של דבורת בר, כדאי לנסות ולדווח על כך לגורמים מתאימים, יוסי סלבצקי מהאוניברסיטה חוקר דבורים וישמח למידע על דבורים מן השטח.

בניהול נכון של הגינה שלכם, של הבית המשותף או של מוסד הלימודים, יכולה לההפך למוקד משיכה של דבורים ובעקבותייהן ציפורים ויצורים נוספים.

חג שמח

עודד
oded.meshulam@gmail.comt

הגבת ורוצה שאשיב מייל? הוספ\י כתובת להשבה

עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196