לתרום לעץ כאן
נושאים בענף


אוטובשותף וחיוך

12/04/07
אוטו!!

מעולם עד היום לא היה לי אוטו, אבל הייתה גם הייתה לי סטייה שלחשה לי: "כשאגדל, יהיה לי אוטו". מדי כמה שנים הסטייה שאלה אותי: "מה זה אומר עלייך שעדיין אין לך אוטו?". בלי אוטו הייתי קצת מוגבלת, אבל לא נורא, כי תמיד חייתי בעיר גדולה ומרובת אוטובוסים, מוניות, תחתיות ומדרכות להליכות רגליות ארוכות. אחר כך הלכה והתבססה לה המודעות הסביבתית שלי והצידוק האקולוגי עזר לי להתמודד עם הסטייה המציקה.

ובכל זאת, אודה ואתוודה, דווקא הפעילות הסביבתית ובעיקר העיסוק בגינה, גרמו לי לקוות מדי פעם לטנדר. כיור או אמבטיה זרוקים ברחוב רצו שאקח אותם איתי ולא יכולתי, ערימות גזם גדולות קרצו לי לפעמים בפינות רחוב לא מספיק קרובות הביתה. טיולים למשתלה תמיד חיכו יותר מדי זמן.

יום אחד, גל שאל אותי אם אני מכירה מישהו עם טנדר, ומתוך רצון לעזור הגעתי די מהר לאבי לוי, ראש פעולה ירוקה. לאבי לא רק יש טנדר הוא גם חיפש מי ישתתף איתו. קפצתי על המציאה! כתבנו חוזה שבקרוב נשתף אותו על גבי האינטרנט, הסכמנו על כללים בסיסיים והכנו את הטנדר לשימוש - הפרוצדורות (תיקונים/טסט/העברת בעלות) היו ארוכות ולא אלאה אף אחד בפרטים. מה שחשוב זה שהיום הדבקתי בגאווה את מדבקת "אזור אחד" התל אביבית ונסעתי נסיעת בכורה בטנדר.

הסטייה באה על סיפוקה, כמו גם הנטיות האקולוגיות. ה"בשותף" ימנע ממני להתרגל ולהתמכר לאפשרות של האוטו, כך אני מקווה. הוא פה בשביל לעזור רק כשממש צריך.

Share/Bookmark

תגובות

comment

תתחדשי כפרה!!!

comment

קודם כל יופי של אתר. גם אני הגעתי מ"הארץ".
ההתנהגות שלך ברוכה, אבל הרבה אנשים מבקשים לצאת מהעיר לחיק הטבע בסוף השבוע, ואצלנו כידוע אין תחבורה ציבורית בשבת. יש לזה פתרון מצוין גם בלי לריב עם הדתיים.
אחד הדברים שקיימים בחו"ל ועדיין לא אצלנו הם פרוקטים של carsharing ובעברית שיתוף במכוניות, למרות שלתרגום יש משמעות מעט מיושנת. מדובר בחברות שנותנות שירות של השכרת זמן שימוש במכוניות. בניגוד לחברות השכרה רגילות אתה יכול לקחת מכונית לשעה או שעתיים. אתה גם לא צריך לרוץ אל חברת ההשכרה - המכוניות מפוזרות בכל רחבי העיר במקומות חניה יעודיים. אתה נרשם לשירות פעם אחת, כשהם בודקים את רקורד התאונות ועבירות התנועה שלך ומקבל כרטיס חכם. הזמנת הרכב, שחונה בקצה הרחוב שלך מתבצעת באינטרנט תוך חצי דקה, ואם הרכב פנוי אתה יכול להזמין אותו מעכשיו לעוד דקה. פתיחת הרכב נעשית באמצעות הכרטיס החכם, שיפתח את הרכב רק למי שהזמין אותו. אני מצרף קישור לאתר של חברת zipcar שמפעילה את השירות הזה בכמה ערים גדולות בארה"ב:
http://www.zipcar.com
למה זה סביבתי?
כי הוכח שזה מונע מאנשים לרכוש את הרכב הראשון או הרכב השני שלהם ו-22 חברים בממוצע משתמשים ברכב אחד. זה מייצר פחות נסיעות וחוסך המון שטח של מקומות חניה.
מה חוסם את היוזמה הזו מלהיות מיושמת גם אצלנו?
קודם כל צריך רצון של העירייה. על העירייה להציע מקומות חניה ייעודיים למכוניות אלה ברחובות. זו יוזמה שעל סיעת הירוקים לקדם.
שנית, צריך לתת קצת תמריצי מס, לפחות בגובה התמריצים שמקבל הסדר ה-leasing הבזבזני.

-- רמות, 11/07/07
comment

זה נשמע רעיון מוצלח, אני מבינה איך זה חוסך מקומות חניה, וגם מאפשר למי שאין לו כסף לקנות רכב לנסוע ברכב פרטי (וגם זה יכול להיות אקולוגי- כי אנשים כאלה נוטים בסופו של דבר לקנות מכוניות מאוד ישנות וזולות שמזהמות את הסביבה אפילו יותר) אבל לא הבנתי איך זה חוסך נסיעות: אם צריך לנסוע רק כיוון אחד, בלי לחזור, איך מחזירים את הרכב למגרש החנייה הנכון שלו?

comment

חברים, אביב לביא כתב על האוטובשותף שלנו בעכבר העיר, במדור החדש שלו "העיר בירוק". הוא גם מפרט על אותם שירותי השכרת רכב מדהימים שקיימים בארצות הניכר. אני בטוחה שזה יגיע לארץ, ובאותה נשימה אומרת: למה לחכות ש"זה יגיע" כשאפשר ממחר להתחיל להשתתף באוטו שיש? תודה אביב!

-- תמי, 12/09/07
comment

כבר קיים בת"א: http://www.car2go.co.il

-- אורי, 23/01/09
comment

משעשע, רק עכשיו ראיתי את התאריכים שבהם נכתבו התגובות. ואכן, בתקופה הזאת, ככל הידוע לי, השירות המדובר לא היה קיים.

בכל מקרה - שכן ירבו היוזמות!

-- אורי, 23/01/09

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196