לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > ורד מצלמת טבע עירוני >‏ עציץ בתוך עציץ
נושאים בענף

23/04/07
עציץ בתוך עציץ

גילה חברה שלי הזמינה אותי לשישי שבת בפנימייה. זה היה לפני המון שנים, בערך כשהייתי בת עשר וגילה היתה שכנה שלי. היא גדלה בבית דתי ולמדה בפנימייה לבנות. קצת חששתי להעדר מהבית לכל כך הרבה זמן ועוד למקום שאני לא מכירה אבל גילה שכנעה אותי ואמרה שיהיה כייף. אחרי הדרשה המרדימה של הרבי וארוחת שישי התפזרנו לחדרים ואז ראיתי אותה עומדת שם בין כל הילדות וליבי החסיר פעימה.

תמיד רציתי אחת כזאת לעצמי. מיטת קומותיים. בראש היתה לי תוכנית מושלמת. אני למעלה ואחותי למטה. אבל כמה שניג'סתי לאמא, התכנית לא התממשה. רק כשהגעתי לצבא נתקלתי בה שוב, אבל אז זה כבר היה ממש לא כייף.

בגינת המרפסת הקטנה שלי אני משתמשת לפעמים בשילוב עציצים. אולי יותר נכון לקרוא לזה "עציץ בתוך עציץ" או "מיטת קומותיים". הרעיון הוא לשלב שני צמחים שלכל אחד מהם יש את המיכל הפרטי שלו אבל העציץ התחתון "מארח" את העציץ העליון.

לשיטה הזאת יש כמה יתרונות על שילוב צמחים שונים באותו המיכל:

א) ניתן לשלב צמחים עם דרישות השקייה שונות.
אני אוהבת לשלב סוקולנטים שלרוב מתאפיינים בבית שורשים קטן אבל מוציאים הרבה ירוק, ואז אני ממקמת אותם ב"קומה העליונה" ומשקה אותם פחות מהעציץ ה"מארח".
אפשר ויפה להשתמש בצמחים "נשפכים" (נציץ, פורטולקה וכו') ואז הם מכסים חלק מהעציץ ה"מארח".

ב) בשיטה זו "מרוויחים" קצת יותר מקום מאשר בשתילה משותפת.

בדרך כלל כששותלים צמחים בעציץ, ממלאים אדמה רק עד כמה סנטימטרים משפתו כדי שבזמן ההשקיה המים לא יגלשו החוצה מתוכו. אבל כשמוסיפים את העציץ העליון מפלס האדמה עולה אך מאחר והוא מעוגן במיכל נוסף (בעצם נוספת עוד "טרסה") אין בעייה של בריחת המים מהמיכלים השונים.

ג) כך ניתן ליצור מראה יותר פראי.

כשמשתמשים באדנית רחבה ובה מפזרים עציצים נוספים אפשר לשחק עם הבדלי גבהים ואז ליצור מראה פחות מסודר ומאורגן (כמו שאני אוהבת, אבל זה בהחלט עניין של העדפה אסתטית אישית).

צריך לזכור ששרשיהם של הצמחים בעציץ העליון יטו לרוב לחדור דרך חורי הניקוז של העציץ אל עבר האדמה שבעציץ ה"מארח" לכן אם לא רוצים חתונה קתולית צריך לבדוק מדי פעם מה המצב עם הילדים.

Share/Bookmark

תגובות

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196