לתרום לעץ כאן

Missing Header Image for

  ‎ דף בית > הורות אקולוגית בתל אביב >‏ הרהורים לגבי הריון ואקולוגיה
נושאים בענף

30/08/07
הרהורים לגבי הריון ואקולוגיה

אני בהריון, בן בכור טפו טפו שיהיה בריא :-)

בחודש האחרון מצאתי את עצמי מתעמקת בכל סוגיית הלידה (מפתיע, הא?).

לפני קורס הפרמקלצ'ר שעברתי הידע שלי לגבי אפשרויות דרכי המחייה שלי היו מצומצם. כך לא תארתי לעצמי שייפתח בפני עולם שלם של גישות ותאוריות בשאלת הלידה וההריון - וכיצד אפשר לעבור אותם.

גיליתי המון עובדות מאוד מפתיעות ומבהילות- לא לגבי הלידה עצמה כמו לגבי לידה בבית חולים.

אני חושבת שהדבר המטריד אותי יותר מכל הוא המהפכה התעשייתית של הלידה. למה אני מתכוונת?

במאה האחרונה תהליך היילוד עבר מהנשים המיילדות אל הרופאים- ומכאן הדרך אל ההתערבויות הרפואיות והמכשירניות קצרה עד כאב.

המרחק בין הדרך הטבעית ללדת- הדרך בה כל חיה יונקת יודעת ללדת ללא כל התערבות חיצונית אלא רק על ידי התערבות ההורמונים שבגופה שבעצם "מיילדים" אותה, לבין לידה בבית חולים, אשר בכל מהות הגישה שלה שוללת ומתערבת באגרסיביות ופרימיטיביות (כמה מפתיע לגלות שהדרך המודרנית כה פרימיטיבית בראייה הצרה שלה) בתהליך הטבעי של הפעולה הלא רצונית הזו הנקראת לידה ובעצם מתייחסת ללידה כאל אירוע רפואי.

נראה ששוב האדם המודרני מצליח לדרוס את המבנה והתפקוד ההרמוני של הטבע. יצר השליטה שלנו הוא בעיני אחד הגורמים העיקריים להתרחקות האדם מהטבע הסובב אותו והטבע הפנימי שלו.

כל אישה היא שונה. אינני מזלזלת בנשים הבוחרות ללדת בבית החולים או ביכולות הרפואיות המודרניות אשר יכולות להציל חיים.

אינני יודעת כיצד אבחר לנהוג ברגע האמת, אך אני יודעת שהבחירה שלי תהיה בחירה ולא הליכה בעיניים עצומות אחרי העדר, אחרי המקובל.

- גליה קרפול

Share/Bookmark

תגובות

comment

מזל טוב ! מזל טוב!
לגבי השאלה של לידה בבית חולים, אני אישית ילדתי את כל השלושה בבית חולים ואוכל רק לספר לך כמה דברים מניסיוני האישי.
מזל שאת הבכורה ילדתי בבית חולים כיוון שהיא נולדה ללא דופק ושם תוך רבע שניה הם הצילו את חייה וכעת היא מתחילה באוקטובר אוניברסיטה :) את האחרון ילדתי לפני שמונה שנים בליס בת"א ושם כבר אז וכיום הם נותנים לך ללדת איך שנוח לך, בכריעה, באמבט עם שיאצו, בתאורה מוחלשת ועוד, היה שם מאוד נעים, חדר לידה פרטי, נקי ובעיקר אנשים קשובים.
בהצלחה בבחירתך ושנה מעולה

-- הילה, 09/09/07
comment

תודה הילה על האינפורמציה :-)
שתהיה שנה נפלאה

-- גליה, 10/09/07
comment

הי גליה, שיהיה בהצלחה ובהנאה. יש ספר מצויין שמדבר בדיוק על זה: "לידה פעילה". אני ילדתי בליס ועל-פי חוויתי וחוויות של חברות הוא רק מתיימר להיות ולתמוך בלידה טבעית... אני ילדתי תאומות והפעילו עלי לחץ רב לקחת אפידלורל. אבל אצלי זה סיפור לגמרי אחר. שוב בהצלחה גדולה. מיכל.

-- מיכל, 30/09/07
comment

אני מעולם לא נתקלתי באיזשהו לחץ לגבי אפידורל - פשוט ציינתי שאינני לוקחת דבר ,לא אפדורל ואף לא משככי כאבים ולא הייתה להם (בליס ובקיריה לשעבר) בעיה אם זה כלל,. אז ילדתי כך 3 ילדים והרגשתי את הלידות במלואן באופן הטבעי ביותר..

-- הילה, 05/10/07
comment

ככל שאני מעמיקה בנושא אני מגלה שכל אחת חוותה חוויה שונה לגמרי. יש כאלו שמהלללות וכאלו שמקללות כל בית חולים אפשרי כך שהמסקנה שלי היא שזה כ"כ תלוי במיילדת ובצוות שנמצאים באותו הרגע שם. מחר אני נפגשת עם מיילדת בית לפגישת היכרות!!

-- גליה, 06/10/07
comment

שלום גליה! וברכות של קלילות ובריאות! זו אני נטע מהקורס פרמקלצ'ר
רק להגיד שלום וגם אצלי תופחת הבטן אט אט. ומאוד משתתפת במחשבות הללו ומנסה ללמוד כמה שאפשר כדי לעשות את הדבר הכי מדוייק,בבוא העת (הקרבה ובאה)
אז שלום! עוד אשוב לבקר כאן

-- נטע, 22/11/07
comment

הי מזל טוב! איזה יופי! בן או בת?

-- גליה, 29/11/07
comment

לידת בית היתה דווקא אחד מן הרעיונות הטובים שלי, לקראת לידתו של ילדי השלישי, כי שתי הלידות הקודמות היו פשוטות וזריזות. אלא מה, למזלי אני די בטלנית, וכך יצא שלא עשיתי כלום בנידון עד למועד הלידה. כך קרה שהגענו ללידה באיזה שתים בלילה, והשאירו אותנו שם כי לא היה לחץ. לכשהגיעה הלידה עצמה, אמרתי "עוד עשר דקות וזהו" - ואלה היו עשרים הדקות הכי הכי , אבל הכי, ארוכות וקשות בחיי, והסתיימו בלידת מלקחיים. ולולא היינו בבית החולים, הרי את עשרים ושש השנים שחלפו מאז היינו מבלים בטיפולים ופיזיותרפיה ומה לא.

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196