לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > קומפוסטאים עירוניים ראשונים >‏ גם גל ונועם עושים קומפוסט
נושאים בענף

11/07/08
גם גל ונועם עושים קומפוסט

היום חגגנו עוד ערימת קומפוסט חדשה בעיר. גל של נולי הזמינה אותנו לביתה ביד אליהו לעשות לה קומפוסט. כמה חברים של גל ושל העץ הגיעו לקבל רעיונות על הדבר המופלא הזה שמעלים לנו את האשפה שלנו ממש מתחת לאפינו, אפילו בלי להסריח.

גל לא הסתפקה בקומפוסט בשיטה "החמה" שהתמקם לו בשטח הפתוח שליד ביתה. בן זוגה נועם הכין להם קופסה מעצים בשימוש חוזר לשיכונן של תולעים אדומות. הקופסה הותאמה למיקום במטבח, והיא מתוארת לפרטים כאן. אחרי ההתכנסות בחצר שכללה אבטיח אורגני, עוגה ושתייה, פצחנו בשיחה על קסם הקומפוסט, שמהר מאוד עברה מהרמה הפילוסופית לפסים מעשיים. ממילים מעשיות עברנו למעשה של ממש. חצינו את הגדר אל השטח הפתוח, נועם חפר בור נמוך מאוד (בערך 30 ס"מ) בגודל של מטר על מטר, הנחנו זרדים בתחתית, הנחנו את הזבל האורגני וכיסינו בעלים. בפעמים הבאות יוסיפו גל ונועם גם שיכבה של קרטונים או נייר אחר רטוב וחתוך לקרעים כשכבת כיסוי נוספת בין הזבל לכיסוי היבש. עלים של אקליפטוסים יש שם בשפע, אבל כדאי מאוד לדאוג לרבגוניות של החומרים שאנו זורקים לקומפוסט. גל ונועם ידברו עם הגננים של החצר המטופחת למשעי שלהם ומעכשיו כל הדשא הקצוץ ושאר גיזומים לא יצטרכו לנסוע עוד לחירייה.

כשסיימנו עם הערימה הרגילה פנינו לאירגון קופסת התולעים. התמונות מלוות בהסברים - תעברו עם העכבר מעל התמונות ותראו. מרוצים מאוד חזרנו אלון ואני לתל אביב - הנה הבאנו עוד ערימה לעולם ושינינו אותו לטובה.

Share/Bookmark

תגובות

comment

הי,

אני אשמח לדעת מה ההבדלים מבחינת תחזוקה, ריח ומשך זמן תהליך הקומפוסטציה בין הבור לבין השימוש בתולעים בקופסא.

תודה רבה

-- מיכל, 13/11/10
comment

שאלות מעולות, מיכל, התשובות להן מורכבות מכדי לעבור כאן כמו שאת בטח מנחשת.
נשמח לארח אותך בסדנת קומפוסט בכל שישי האחרון בחודש, בסלון בשישי (בית פתוח בכל שישי 10-14) או שאת מוזמנת להשתתף בקורס הקומפוסט הקצר שאני מנחה באמצע דצמבר (3 מפגשים קלילים ועושים קומפוסט).

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196