לתרום לעץ כאן
  ‎ דף בית > האנרגיות הירוקות של חנן >‏ מחוויותי בבוסטון - אופניים ותחבורה ציבורית
נושאים בענף

21/07/08
מחוויותי בבוסטון - אופניים ותחבורה ציבורית

מכיוון שהארכתי בשבוע את שהותי בארה"ב, התפנה יום שבת לתיירות. אז נסעתי לבוסטון.

כשהגעתי למסקנה שלא אוכל לשכור אוטו בשהותי פה, אז בררתי לגבי התחבורה הציבורית באזור בוסטון והסביבה.

ההוסטל שלי נמצא כ-30 ק"מ לבוסטון, והתחבורה הציבורית הטובה נגמרת ברדיוס של 10 ק"מ מלבה של בוסטון. קצת כמו אצלנו. להבדיל אלפי הבדלות, שכאן יש רכבת תחתית, ואחלה שבילי אופניים.

מחוץ לבוסטון ישנם אוטובוסים, שתדירותם נמוכה (פעם בחצי שעה או שעה) אך יש עליהם מתקן שאני שמעתי על נפלאותיו כבר רבות, אך עיניי לא זכו לראות. מתקן לנשיאת אופניים על גבי אוטובוס! לא מתקן לאופניים מתקפלים (למרות שאלה מתקפלים), לא הכנסת האופנים לתוך האוטובוס, לא הכנסת אופנים גוזלת זמן לתוך תא מטען עם הצ'ופר של לשלם מחיר נוסף - חצי כרטיס אקסטרא, לפי מצב הרוח של הנהג. מתקן פשוט, ואלגנטי להלבשת האופניים מלפני הפגוש, תוך כדי שהנהג רואה את הרוכב, בתהליך שאורך 15 שניות, וזה רק כי אני לא מיומן ופעלתי לפי ההוראות שקראתי באתר של ה-MTBA...

התהליך: מושכים ידית ומורידים את המתקן, מניחים עליו את האופניים, ומושכים את ידית התפיסה ומלבישים אותה על הגלגל הקדמי. זהו. אני מודה, שהסתכלתי על האופניים בחשש כשנסענו על הכביש המהיר, או (בעיקר) בעצירות פתאומיות, אבל - זה מתוכנן היטב. כך נראה המתקן מנקודת ראיית הנהג (או הנוסע ליד הנהג) -

על המתקן מקום ל-2 זוגות אופנים, וה-MTBA התקינו אותם לפני כשנה, ומצפים בקרוב לסיים להתקין אותם על כל האוטובוסים והקווים של החברה.

ישראל בשביל אופניים נלחמים כבר זמן רב להביא מתקנים כאלה אלינו, כמו גם לאפשר העלאת אופניים על הרכבת, אך הרשויות ומנהליהן סובלות מקוצר רואי כרוני...

שבילי אופניים ב-Massachusetts Ave. המחבר בין הפרבר הקרוב, Lexington, לליבה של בוסטון:

על המדרכה ליד, מסומן סימון שאוסר על נסיעת אופניים!

זה, לעומת הכסתח של רון חולדאי, שמסמן ברוחב לב שבילי אופניים על מדרכות, ומתעלם מהפתרון הנכון של שביל ייעודי לאופניים בצד ימין של הכביש, למשל כמו פה, מצד שמאל לחניית הרכבים. ואני בטוח שגם בבוסטון היו כבישים שבהם הגיעו לפתרונות יצירתיים כדי לאפשר לאופניים הנקיים והחיוניים לתפקוד התחבורתי התקין של העיר להכנס, כמו הפיכת רחובות לחד סטריים כדי לשחרר מקום לשביל, וכדומה.

Share/Bookmark

תגובות

comment

חשוב לומר עוד שבבוסטון מותר גם לקחת אתך את האופניים ברוב הקווים של הרכבת התחתית (ה-T) מחוץ לשעות השיא וכמובן בסופי שבוע. זה מגדיל מאד את הנגישות של מי שאין לו אוטו אל שבילים לרכיבות פנאי בסופי השבוע.

-- תומר, 25/10/08
comment

ועוד משהו: ביריד האופניים האחרון שארגנה עיריית ת"א בספורטק בחול המועד סוכות הציגה חברת "דן" לראווה מתקן, שבמבט ראשון נראה דומה. אבל, אין לו את המוט שנתפס על הגלגל - כפי שיש בבוסטון ונראה בבירור בתמונה שלך מחזיק את הגלגל הקדמי. המתקן של "דן" היה פרימיטיבי ומסוכן. חבל שכשיש משהו שעובד בעולם וצריך רק לקנות מוצר מהמדף אנחנו בישראל מגלים כזו אזלת יד. נקודות שחורות ל"דן".

-- תומר, 25/10/08

הוספת תגובה

תגובה (אפשר להוסיף תגי html)


שם אמיתי או בדוי


דואר אלקטרוני. המייל שלך ישאר חסוי והוא אך ורק לצורך יצירת קשר מצידנו למענה אישי.


מספר הטלפון שלך ישאר חסוי ויעזור לנו ליצור איתך קשר במקרה הצורך.


עץבעיר, עסק חברתי לאקולוגיה עירונית, ביאליק 25 דירה 8 תל אביב, 03-525-4196